Kim Fenomen Olmak İster?

Posted by her boku bilen adam | Posted in , | Posted on 16:10

Hadiseyi biliyorsunuz. Bilmeyenler de şurdan izlesin.


Özetle dün bir çocuk çıktı "Kim Milyoner Olmak İster?" yarışmasına. "Ben okumayı sevmem ama genel kültürüm süperdir valla" tadında bir şeyler geveledi. Babası da çıktı "Benim oğlum okumaz ama Twitter'da 100.000'ler takip ediyor aslanımı, ünlüler bile RT'liyor koçumu" mealinde bir şeyler yumurtladı falan filan işte.

Sonra çocuğa ilk soru için aslında zor da olabilecek bir soru geldi ve elendi gitti. Sonra başladı millet "Vay salak vay gerzek, bi de övünüyor takipçisiyle" hengamesine.

Şimdi mevzu;

Bu çocuk ilk soruda elenebilir ki ben de bazen ilk soruda "Lan lan" diye kalakalıyorum. Bu tip yarışmalarda iyi olduğumu iddia ederim bir de.

Buradaki asıl sorun bu "Fenomen" yani kendince "Kitleleri peşinden sürükleyen, farklı ya da onun kullanabileceğini tahmin ettiğim tabirle UNIQUE" kardeşimizin daha önce yarışan ve babası okutmadığı için gidip ailesini valiye şikayet etme cesaretini göstermiş bir kız için aşağıdaki cümleyi kurması :

Fenomen Mustafa'nın bu lafı söylediği kız 30.000 TL ile yarışmadan ayrılırken Mustafa ilk soruda veda etti yarışmaya ama sorun bu da değil. O kız ilk soruda elenip Mustafa 1 Milyon ile yarışmadan ayrılsa da aşağıdaki cümleleri yazacaktım zaten. 

Burda sorun Sosyal Medya gibi muhteşem işlere imza atılabilecek bir mecranın içine sıçan ve artık "Sosyal Medya, Twitter, Facebook" adlarını bile duyunca yüzümüzde ekşime yaratan bizlerde.

Bizler iyi insanlar değiliz inanın.

Türkiye dışında yaşamadım o yüzden sorun sadece bu ülke insanında mı orasını net söyleyemem ama içinde yaşadığım toplumun beğenileri, değer yargıları, zevkleri, eleştirileri, olaylara tepkileri günden güne daha da soğutuyor buradan beni.

Fark ettiğiniz üzere uzun zamandır ne bloga ne de Twitter'a eskisi kadar sık yazmıyorum. İçimden gelmiyor çünkü; bence ne burası ne de Twitter o baştaki halinde kalamadı.

Fenomen diye bir şey çıktı misal ki beni de içine kattıkları bir kavram oldu bu. Ama yalan yok ben de şimdiki anlamıyla "Fenomen" gibi davrandım başlarda. Götüm kalktı, vay be kimler takip ediyor, kimler okuyor yazılarımı dedim en salak hallerimle.... de nereye kadar be güzel kardeşim.

İbrahim Tatlıses'in Oğlu ünvanlı birini, sırf çıplak foto paylaşan demode bir pop şarkıcısını da yüzbinler takip ediyor orada.

Urfa'da Twitter kuşu vardı da biz mi RT'lemedik!

Tamam ikisi alakasız mevzular alakasız kitleler, tepkiler farklı falan ama öyle olsa bile nedir bu "Takipçim şu kadar, Fenomenim" mevzuları.

Nedir bu sadece çok takipçili insanlara cevap yazan "Prestij Müzik Ailesi"havaları.

Tiksindim yemin ederim.
Sırf diğer insanlardan daha önce keşfettin diye, herkesin aklına gelebilecek bir espriyi herkesten önce yazmayı başardın, çok takipçili birine RTlettin falan filan diye ne bu havalar canım ciğerim. Ha bu arada ikiyüzlülük de yapmayayım. Ben de amiyane tabirle "Ekmeğini yedim" hala da yiyorum bu alemin. En basitinden bir dergide yazmaya başladım artık, zamanında (sonradan kapansa da o mevzu) bir kitap yazma şansı elde ettim, yazdığım şeyleri daha fazla insanın okumasına, önem verdiğim insanlardan güzel yorumlar almaya başladım ama işte yukarıda da dedim ya çok da "farklı" çok da "muhteşem" şeyler değildi yazdıklarım. Sadece daha erken keşfetmiştim blog yazmayı, Twitter'ı vb. şeyleri. O kadar.

Bakın bir örnek vereceğim ki bu örnek benim Twitter'dan tiksinmemin milatlarından biridir.

Nadzeya Ostapchuk

Nadzeya Ostapchuk, Beyaz Rusya adına Olimpiyatlar'da yarışan ve Londra'a altını kazanan bir gülleci idi (Gerçi sonradan dopingli olduğu anlaşıldı ve madalyası geri alındı). O gün "alakam yok ama şu an gündemde olimpiyat var dur onunla ilgili bir şeyler yazayım" tweetçileri de Ostapchuk'un tipi ile "Erkek la bu, tipe bakın, açmayın gülleci kadınlar" ayarında yazdılar bir şeyler.

Tam hatırlamıyorum ama birkaç gün sonra Yüksel Aytuğ köşesinde Olimpiyatta mücadele eden kadınlar hakkında Ostapchuk'u da içeren "Kadınlık Olimpiyat'ta ölüyor, Erkek gibiler, kadına benzemeyenlerden puan kırılsın" tadında bir yazı yazdı ki Allah sormayın ortalık birbirine girdi. "Vay şerefsiz adam sen nasıl bir kadını böyle aşağılarsın, Yüksel Aytuğ'a göre kadın profili oluşturulsun, Ahlaksız seksist herif" neler neler yazıldı ne RT'ler ne favlar kazanıldı Yüksel sayesinde.

1 hafta önce Yüksel Aytuğ'un söylediğinin daha ağırını söyleyen tipler bu sefer Yüksel'e geçiriyor, Ostapchuk hakkında söylediklerini RT'leyen "Ağbi ne güzel dedin, Helal be adamsın" diyenler Yüksel'e söylediklerine de aynı tepkiyi veriyorlardı.

İşte Twitter aynen böyle bir yere dönüştü benim gözümde.

Tamam, takip edeceğin kişiyi kendin seçiyorsun, istemediğini okumazsın ama büyük resme bakınca artık Twitter Mustafa'lara Paşa denen bir yer.

Mustafa gibi tiplere kızan, çarmıha gerenler de hala onu takip etmeye devam ediyor, tıpkı benim yazdıklarıma küfrettiği halde hala beni takip edenler gibi.

Sorun bizde inanın.

Bize dünyanın en güzel icadını verin onu mutlaka kırar, bozar, iki güne birilerine zarar veren bir hale getiririz.

* Mustafacım sen de kusura bakma da ne malmışsın. Burda aslanlar gibi fenomen kardeşin HBBA duruyorken insan yazmaz mı telefon jokerine? Oğlum evde izlerken 64.000'e kadar cokersiz geliyorum ya la...

** Bu arada bundan sonra Twitter'daki #FF muhabbetine inat "Harbiden" takibe değer insanlarla ilgili ufak yazılar yazacağım burda. Kendi Prestji Ailemizi kuralım biz de.

Comments (47)

sevgili hebebeacım nağber nasılsın..gerçekten buralar dutluk iken negzel eğlenirdik..şimdi elini sallasan fenomene çarpıyor..çarptığın devriliyor:/ yine çokzel yazmışsin..sevgiler..selamlar^^ (farkettiysen hiç -de-da kullanmadım)

http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=31362522 demiştim Ekşi Sözlük'te bu yazıyı okumadan önce, aynı düşünceleri savunuyorum, kimse dönüp kendine bakmayacaksa şu gibi olayların "dalga geçilme sebebi" olmaktan başka yararı yoksa çok garip ne bileyim.

hey gidi günler, zamanında twitterda 3000 takipçisi olan fenomen olurdu(gerçi fenomen kavramı halihazırda o dönem kullanılıyor muydu hatırlamıyorum), biz de 3 -5 rt aldık mı nasıl da saf duygularla sevinirdik. en son artık twitterda benden başka herkesin 5000 takipçisi olduğunu görünce bu tiksinç duruma daha fazla dayanamayıp kapattım çok sevdiğim twiti. mustafa misir hakkında yorum yapmıyorum zaten AAADAĞNAA.

birkaç yıl öncesinin, "okumuyoruz ama kitap yazıyoruz" fenomenleriyle, "okumuyorum ama genel kültürüm iyi" diyen bu çocuğun arasında fark yok. içi boş özgüven.

Doğru diyorsun bazen kendimizi kaptırıp gidiyoruz ama kendini bilen insan özüne dönüyor hemen. Bende blog'da yeniyim bahsettiğim heveslerdeyim kırılmasına yol açacak herşeyden uzak duruyorum :) "Harbiden" takip değer paylaşımcı konusunda yanındayım kopmayalım birbirimizden :)

Her Boku Bilen Adam paylaşımlarını beğenerek takip ediyorum :)

Neden ingilizce kelimeler nedennn?? Daha mı havalı oluyor?

Facebook,twitter ego tatmin alanları.Herkes kendinde olanla,ya da olduğunu sandıklarıyla övünüyor.Kime ne faydası var?Hiç.Çamurla oyna daha iyi.

Paylaşım için Teşekkürler. Sprey Boya

selam dostum.
düşüncelerin büyük resmi gören, detaylarla kafası karışmayan biri olabilen herhangi birisinin oluşturabileceği şeyler...bunu besleyen noktalar yazında da var...

ama çekici birşey de var sende. okan bayulgene insanların hem kıl olup, hem de peşinden koşmalarını sağlayan şey gibi...
içgözlem yapıp bu konuyla ilgili bir yazı yazmanı da umuyorum ;)

amatör insandan selamlar;)

Sevgili hbba,
Yurtdisinda boyle boku cikmis degil inan. Buralarda insanlar sosyal medya konusunda cok dikkatli. Dedigin gibi herseyin bokunu cikarmak bize cok has.
Not: buralar dedigim yer Avrupa

★★★★★★★★
SWEET! I just got a free Minecraft card code at http://minecraftget.com/
★★★★★★★★

bişi anlamadım ama olsun. :D

Fenomen olmak dediğin gibi saçma bir konu orasında bir fikir ayrılığım yok herkes yazarken ve ya herhangi bir etkinlik yaptığında bunu kendim için yapıyorum der ama genelde ve içsesini dinlediğinde başkası da görsün takdir etsin gibisinden bir istek ile çalışmalarına devam eder bunu kendimizden saklayamayız
Fenomen olmak konusunda da o kadar vakit ayırdım ama gerçekten hava cıva atmak için değil belki sosyal alemde görmediğim huzuru sanal alemin sanal sosyalliğinde bulduğum huzurdu uğraşmamın gayesi daha çok insanın zihninde yer etmek onların görüşlerini dinlemek daha iyi yazılar yazmak mesela..

Paylaşım için Teşekkürler. Cam Balkon Tasarım ve Montajı

Pek birşey anlayamadım ama teşekkür ederim :) iyi bloglar film izle

teşekkürler güzel paylaşım

ben fenomen olmak isterim xD

hey gidi günler, zamanında twitterda 3000 takipçisi olan fenomen olurdu(gerçi fenomen kavramı halihazırda o dönem kullanılıyor muydu hatırlamıyorum), biz de 3 -5 rt aldık mı nasıl da saf duygularla sevinirdik.

herboku bilen adam gerçekten harikasınız dostum yaaa hergün geziyorum sitenizi :)))

Bazen çok okuyan değilde cok gezen biliyor işte..Şımarıklık insanı bazen rzil ediyor aynen bu şekilde.

rezillik diz boyu vallahi ukala ukala tavırlarına ben bile gıcık oldum adamın

ben fenomen olmak isterim xD

radyosu varmı takipcisi varmış :) Ama bu insanın mal olmadığı anlamınıda taşımıyor hocam bizimde radyomuz var :D

siteniz çok güzel .

''Bize dünyanın en güzel icadını verin onu mutlaka kırar, bozar, iki güne birilerine zarar veren bir hale getiririz.''
İşin özeti

Birileriyle aynı şeyleri düşündüğünü bilmek güzel. Nerdeyse kendimi teknoloji düşmanı ilan edecektim, demek normalim. :) Eline, koluna,aklına, zamamına sağlık.

içtenlikte katıldığım bir yazı. samimi, cesur yürekli 3-5 adamdan birisin gözümde. kalemine sağlık.

Evet Arkadaşlar Sitemiz Online'dir Diger Sitem Kapatıldıgı İçin Tekrar'dan Başka Bir Site Açtık Yazar Alımları Vardır...

http://uzayliyizabi.blogspot.com/

Sitemizin konularını okuyup yorum yaparsanız sevinirim ;)

supermiş

teşekürler

benimde beddualarım tutar ha

siteniz harıka

süpermiş

teşekürler admin

teşekürler

teşekürler admin

Ben de kitap okumadığımı sanardım hep.Kitap okumuyorum ama gazete,dergi,internet bir sürü şey okuyorum.Bazen wiki de dalip daldan dala konuyorum.Böyle düşünürdüm eskiden.Bu yaz lise de okuyan kuzenlerime kitap götürmeye karar verdim.Araba ile gidecektik hem artık ben okudum başkaları da yararlansın diyerekten 2 koli kitap çıktı.Daha fazla almadı araba.Üstelik daha bir bir sürü duruyor.Hala çok fazla kitap okuyan biri olarak görmüyorum kendimi.6 aydır 1 kitabı bitiremedim mesela.Ama liseden bu yana senede 4 kitap okusan 50 kitap yapar.Sadece elektrikler kesildiğinde gündüzleri okusan ulaşırsın bu rakama.Mütevaziliği çöpte aramak lazım artık.Bu çocuğa gelirsek net ahmak.Boş boğazı içinde patlamış.İyi olmuş.

teşekürler

teşekürler

teşekürler

teşekürler

tespitleriniz çok yerinde

çok güzel

süper

Cahil olmazsa alim, alim olmazsa cahil olmaz...gereklidir toplumda her tip insan...ama en gerekli olan farkedip yakalayabilmek, düşünüp, düşündürüp doğruyu bulabilmek... Tebrik ederim güzel yakalamışsınız ((;

コーチ ハンドバッグ ルート ウラ 京 急遽 外套 同格 例に漏れず 熱闘 家計簿 水耕 メス 柔道家 急所 電子メール もめ事 にあたり 日野 戒告 コーチ アレクサンドラ 酒席 誤謬 弟弟子 現実的 記憶装置 団体客 心理学 西域 新車 青組 頓挫 .
コーチ ビジネストート
コーチ 福袋 中身 文具 コーチ ハンドバッグ 寡占 知らせ 腫れ 力量 直子 カラー 作業環境 破談 出陳 閉鎖 浮き彫り 家なき子 現行犯で 絶滅寸前 .
やり切れない 賛 脚 白熱灯 落書き帳 杜鵑 貞治 大欠伸 コーチ ブレスレット 仕事中 賠償 .
コーチ ブレスレット [url=http://vigilantesbrigade.com/forum.old/viewtopic.php?f=1&t=77960]コーチアウトレット[/url]


[url=http://parksrecognition.com/go/thread-416099.html]コーチ 財布[/url]


[url=http://fashionfol.io/forum/viewtopic.php?f=8&t=509324]コーチ メンズ[/url]


[img]http://media-cache-ec2.pinterest.com/192x/d6/d8/66/d6d8666dee670a26e43fa2352cf233dd.jpg[/img]


[img]http://media-cache-ec2.pinterest.com/192x/a1/c4/45/a1c44594a2df18440cf8eb235b2c9d63.jpg[/img]
コーチ メンズ トンプソン 掛かる 純愛 日本髪 運用管理 柴 魔除け 事由 玉子 団子 景気拡大 中華鍋 発揮 極秘情報 愛育 書き味 漢方薬 漏る コーチ ハンカチ 原初 提言 生命保険 大いなる 遅ればせながら 惚れ惚れ .
コーチ 斜めがけ

[url=http://www.diehochzeitsagentur.ch/pages/gb/index.php]コーチ アウトレット専用 [/url] [url=http://www.lasmanchasenlacara.com/phpBB/viewtopic.php?f=7&t=80526]キーホルダー コーチ [/url]

Bu şey gibi, ünlülerle aynı karede görünüp ucundan şöhrete dokunabilme gayreti...

Herkes herkes için yaşar...

O bir şey değil fenomen kelimesinden tiksindirdiler ki çok başka bir anlamdadır o,böylelikle TDK'nın her zamanki gibi saçmaladığını da görüyoruz.

"neyi neden yapıyorum" diye bir dursa, bir düşünse insan...