Haftanın Yazıları 3

Posted by her boku bilen adam | Posted in , | Posted on 21:41


Haftanın Yazıları
serisi son derece disiplinsiz bir şekilde devam ediyor sevgili izleyenler.Aranızda blogumu yeni açanlar olabilir o yüzden,bu "disiplinsiz" kavramına da açıklık getireyim.
Efendim şöyle ki , her hafta okuduğum bloglardaki beğendiğim yazıları tespit edip blogumda paylaşmak ve bu amaçla blog yazarlarını onore etmek ya da blog alemindeki diliyle mimlemek amacıyla yola çıktığım bu yazı dizisini güya her Pazar günü yapacaktım,ama gelin görün ki ha bugün ha yarın derken bir türlü fırsat olmadı.Ben de artık bu diziyi kafam ne zaman eserse o zaman yapmaya karar verdim.

Lafı daha da fazla uzatmadan geçelim bu haftanın talihlilerine.Efendim bu hafta gözüme takılan 9 adet yazıyı paylaşmak istiyorum.

9 - Tozlanmış hazinelerin mabetleri: Istanbul sahafları - 1 - Sinematik

Efendim internet çağı,bilgi deryası,sonsuz imkan derken kitaplarımızı iyice unutur olduk.Hala var olan kitapçılar da artık kitapçıdan çok sosyetelerin buluşma yerlerine döndü.Artık insanlar kitap almak için değil buluşup iki capuccino içmek ve arada Ebru Şallı ile Pilates,Pınar Altuğ ile Çocuk Bakımı gibi kitapları karıştırır oldular kitapçılarda.


Günümüzde ise kitap kültürünün gerçek temsilcileri adeta hayatta kalma savaşı veren Sahaflar.İşte Sinematik de bu sahaflarda yaptığı bir turu derlemiş yazısında.İstanbul'da yaşayan ve hala gerçekten kitap kültürüne sahip olanlar bir baksın derim.

8 - Kamera Arkasında Zeki Demirkubuz - Sigara Yanıkları


Zeki Demirkubuz deyince akan sular duruyor.Onun hakkında herhangi bir video,makale,inceleme ne görürsem ilgimi çeker.Sigara Yanıkları Ekibi de Demirkubuz'un kamera arkası hakkında bir yazı yazmış.Demirkubuz hayranları girsin baksın.Ayrıca Sigara Yanıkları'nı keşfetmiş olun bu sayede..

*Bir şey değil Çubuk Makarna bir şey değil..

7 - Ferzan Özpetek Filmleri ve Müzikleri - Sigara Yanıkları

Sigara Yanıkları'ndan oyuna girer girmez ikinci gol..Bu sefer ekibin misafir yazarı CAPOUPASCAP'dan geliyor.


Soundtrackler artık neredeyse filmlerin en önemli parçalarından biri haline geldi.Hele film Ferzan Özpetek filmiyse şarkılar bazen filmden bile öne çıkmakta.İşte Capupascap da Özpetek filmlerinin müziklerini incelemiş yazısında.

Sigara Yanıkları'ndan önümüzdeki haftalarda da bu tip incelemeler bekliyorum.

6 - Zorba - Eksensiz

Hande...Arjantin Hande...Hatta Eksensiz Hande.

Evet efendim Hande Hanım yeni bir yazıyla daha listemizde.


Film yazısı yazmak zordur..Kitap yazısı yazmak daha zordur.Ama filme çekilmiş bir kitabı yazmak en zorudur.İşte Eksensiz Hande,Kazancakis'in beyazperdede Anthony Quinn'in muhteşem oyunuyla can bulmuş dünyaca ünlü romanı Zorba'yı tanıtmış yazısında.Filmi ve kitabı henüz keşfetmemiş olanlar için iyi bir fırsat bu yazı.Eksensiz'in dünyasına giriş için de iyi bir önizleme.

5 - The Wrestler - Sineofrenik

Haftalar geçiyor,günler geçiyor,filmler vizyondan gelip geçiyor;ama sineofrenikler hiç bir filmi boş geçmiyor sevgili izleyenler.

Aranofsky'nin Fountain faciasından sonra bana göre harika bir dönüş yaptığı ve dönerken de yanında Mickey Rourke efsanesini de yanında getirdiği bu yılın en önemli filmlerinden biri The Wrestler'i incelemiş Müge Dudu.Daha önce ben de bir yazı yazmıştım film hakkında.
"Şimdi allahaşkına önce bir benim yazımı okuyun sonra gidin Sineofrenikleri okuyun.Ne eksiğim var Allahaşkına" derdim kıskanç bir insan olsam ama ben yine fair-play'i elden bırakmayarak kendilerinin yazısının yanında benimkinin sönük kaldığının farkındayım.Farklı düşünenler become a fan of HBBA olabilirler.

4 - Sabah:Kibrit Kutusu Büyüklüğünde Kafein/ Öğlen:Laf salatası/ Akşam:Fırında Mercimek - Rezerve Edilmiştir

Efendim bu hafta listemize 4 numaradan giren yazı,aslında yazarın ve blogunun ilk yazısı olma özellğini de taşımakta.Peki daha ilk yazısında "Haftanın Yazıları" gibi ince eleyip sık dokuyan akademi üyeleri tarafından seçilen bu zorlu listeye girmeyi başaran bu gizemli kişilik kim ?


Efendim kendisi Amelie tadında bir kişilik olan Paynar'dan başkası değil.Peki "orjinali Pınar olan adını Paynar olarak değiştirerek sevimlilik numaraları yapan ama tatlı suratının arkasında Palyaço hüznü taşıdığını hepimizin bildiği" gibisinden saçmasapan cümleler kurmamı sağlayan Paynar'ın blog açmasına ve bu yazıyı yazmasına sebep olan şey ne ?

Yazıyı da okuyunca anlıyoruz ki Paynar benim aylar önce öngördüğüm üzere,ki kendisine tam tarih bile vermiştim, yine başarısız bir ilişki yaşamış ve giden sevgilinin ardından içine düştüğü ruh halini gayet güzel bir biçimde ifade etmiş yazısında.Hem bir ilk yazı olması bakımından gayet başarılı,hem de dili bakımından gayet keyifli bir ilk yazı.

Ayrıca "normal olmayan tek arkadaşı" olarak da bana soktuğu "benimle görüşmedi" lafını katiyyen kabul etmiyorum.Bi kere ben telefonu unuttum,bir de şarjım bitti,bi de kontörüm yok ki benim..

3 - Söylediklerimin yarısı beş para etmez; ama ola ki diğer yarısı sana ulaşabilir diye konuşuyorum - Kırmızı Balık

Hande bu hafta "Yeni Başlayanlar İçin Halil Cibran" tadında bir yazı yazmış.

Halil cibran benim de hayatımda çok önemli bir yere sahip bir yazar.Kendisinin yazdıklarını okumak hayat için bir rehber okumak gibi bir şey.Cibran'ın kelimeleri,öğütleri,cümleleri sanki gerçekten de bir Ermiş'in ağzından dökülmüş gibi gelir bana ve onu sevenlere.

Hayatın bütün sırlarını çözdüğün vakit, ölümü hatırlarsın Çünkü o da hayatın sırlarından biridir.


Onu okuduktan sonra hayatta hiç bir şeye aynı bakamıyorsunuz açıkçası.

Hande'yi de o kadar ısrarıma rağmen hala keşfetmemiş olanlara da artık "yeter kendinize gelin" diyor ve kendisine üç hafta üst üste listeme girdiği için Msn'den titreşim yolluyorum.


2 - Pink Friday Top 10 - Flying Dutchman

İnsanlar bazen öyle ruh halleri içine girer,öyle bunalır,öyle kötü hissederler ki kendilerini;ne birilerini görmek ne bir şeylere tahammül etmek ne bir şeyle uğraşmak isterler.İşte öyle anlarda benim de yaptığım ve eminim benim gibi pek çok kişin yaptığı şey "Kendini İyi Hisset" tadında filmler izlemektir.


İşte Dutchman de kendi listesini yapmış,üstüne bir de tam tersi olarak "karamsar 10 film"i konduruvermiş.Hemen hemen yakın tercihlerimiz olduğunu görüp ayrıca sevindim ve listede Little Miss Sunshine ve Tosunpaşa'yı da görmek istediğimi belirtmeyi uygun gördüm.


...ve bu haftanın 1 Numarası :

1 - Top 10 İğrenç Türk Clubber Klişesi - Flying Dutchman

Ve işte haftalardır beklenen gün geldi ve Flying Dutchman,HBBA oscarlarında ilk Duble'sini yaptı.

Yani şu Top 10 listelerine zaten bayılıyordum ama bu sonuncusuna o kadar güldüm ve eğlendim ki anlatamam.

Efendim Uçan Hollandalı 2000'lerin başından itibaren türeyen ve ne idüğü belirsiz bir tarza ve duruşa sahip;kendilerine "clubber,tikky.." gibi isimler takan ve tek yaptıkları robot gibi ellerini ileri geri sallamak olan şu iğrenç adamların klişeleri üzerine bir tespit yazısı yazmış.


Şimdi adını hatırlamadığım bir ağbim şöyle demişti bir sohbet esnasında "ulan 80'lerde adamlar bir leyler yaparlardı,vatkalar falan vardı ama yine iyi kötü duruşları vardı,90'larda biz Rock müziği keşfettik,bir felsefemiz bir duruşumuz vardı.2000ler geldi kendilerine kılabır diyen züppeler türedi.Ulan ne düşündüğünüz şey belli,ne amacınız,hap alıp elini ileri geri sallayan adama ne saygı duyacam lan ben".

Dutchman'e ödülünü vermeden önce "havalanma iki ödül birden verdik diye,akıllı ol" diyorum.

*Kız arkadaşım ikide bir "senin yazılar iyi de Dutchman'i okuyorum ben" deyip duruyor.Öfkem bundandır sevgili izleyenler.


Bir sonraki "Haftanın Yazıları"nda görüşmek üzere tüm bloggerlara selamlarımı yolluyorum.Esen kalın efendim.

Comments (4)

"*" işaretli yerdeki veryansını gördükten sonra blog kadrosunu topladık

yarın öyle iğrenç şeyler yazacağız ki artık sadece siz okunacaksınız HBB bey

3 tane eteği kalkmış tenisçi, 4 tane top model koyup araya da futbolcu benzerleri ve futbolcu çocukluk resimleri koymak istiyorum bi kaç tane

iyi olur mu

Şu aralar bir modadır giden ödüllendirmeden siz de nasibinizi aldınız...

http://ezgidizdaroglu.blogspot.com/2009/04/odul.html

Dutchman ,

vallahi öyle bir şe yapmaya kalkarsan yakarım bu gezegeni."Flying Dutchman"ler kolay yetişmiyor.lütfen hiç değişme hep böyle kal :)

Ezgi ,

çok teşekkür ederim ezgi.mimlendim de sayende :) allah mürüvetimi de göstersin.

her ne kadar altsıralarda da olsa listede blogumuzun 2 yazısının olması bizler adına sevindirik bi olay.. biraz da melankolik.. babam bu günleri görmeliydi.. :)