Mesut Bahtiyar

Posted by her boku bilen adam | Posted in | Posted on 22:09

Kızmayın bana. Ben istemez miyim her gün en az bir tane yazı yazayım şuraya. İstemez miyim izlediğim filmleri dinlediğim şarkıları koyayım da üzerine iki üç kelam edeyim. Ama olmuyor işte. İş güç var bir yıldır. Başka şeyler var, altından kalkmak zorunda olduğum sorumluluklar, gerçekleştirmek istediğim hayaller var. İstemez miydim hem hayallerim gerçek olsun hem de hayallerimi yaşayarak yaşayabileyim.  Ama olmuyor işte. Zaten artık film bile izleyemiyorum ki doğru dürüst. Ama kötüyüm sanmayın ha. Güzel şeyler oluyor. Hem de çok güzel şeyler. Anlatırım sonra. Şimdi konumuz o değil.

Hep diyorum ya hani "Bu devrin adamı değiliz valla" diye. İşte o bazen çok daha kötü yapıyor insanı. Her popüler olana tukaka diyenlerden değilim ama bazen çok batıyor bana bazı şeyler.

Bozulmuş olanın içinde doğmak koymaz adama. Zaten bozuktur onun devri farkında bile değildir ki bu bozukluğun. O düzen onun normalidir. Fena olan bozulmaya şahit olmaktır en acısından hem de. O geçişi, o deformasyonu, o her ne haltsa işte onun değişimine şahit olmaktır. Kayar gider gözünün önünde pek çok şey. Kaybolur birer birer.

Artık şarkılar şarkı gibi olmamaya başlar.

Hani bir sürü açıklama getirirler bi de bu dejenere olma durumuna; işte yok darbe oldu, yok kriz çok etkiledi gibi bir sürü nedenler sayarlar. Ben de yaparım yeri gelir.

İşin aslı her nesil kendinden sonraki nesli beğenmez. Mutlaka ortada bir "bozulma" olduğunu söyleyip huysuzlanır. Hatta inanın şimdi "Justin Bieber" diye inleyen bir çok velet de on yıl sonra "Çok bozuldu ortam eskişden böyle değildi" falan yazacak oraya buraya. Bizim içinde bulunduğumuz zaman diliminde de bunu yapıyoruz ya zaten. Hep eskiyi yad edip yeni zamana bok atıyoruz. Ama haklıyız biraz da sanki. Zira çok keskin geçişler yaşadık biz. Bizim değişimler çok ama çok kısa sürelerde yaşandı sanki. 

Komik gelebilir belki ama bence bu değişimin en önemli sebebini iki insanın gidişine bağlıyorum ben. Biri Zeki Müren diğeri de Barış Manço.

Biliyorum çok da mantıklı gibi değil ama etkileri çok büyük oldu bu iki insanın kaybının bizde. Daha önce ölüm yıldönümünde Barış Manço ile büyümenin nasıl bir şey olduğunu anlatmıştım şu yazıda.

Geçen hafta ise ondan önce giden Zeki Müren'in ölüm yıldönümünü yaşadık.

Zeki Müren hakkında söylenecek çok şey var aslında ama zamanında onu en iyi tanımlayan sözlere bizzat kendisi imza atmış.

Ne kadar zordur aslında insanın kendini anlatması. Bunu yaparken mütevazilik ile kibir arasında çok ince bir çizgide kalırsınız. Çoğu insan tutturamaz o dengeyi. Ama "Sanat Güneşi" bunu da çok iyi kotarmış şarkısında.

Zeki Müren sadece bir sanatçı değildi aslında. Onu bu kadar önemli yapan eşsiz sesi, dilimizi en iyi konuşan insanlardan biri olması, harikulade kişiliği ve zerafeti değildi sadece. O bu ülkede pek çok tabunun yıkılmasını sağlayan bir adamdı.

Biz her zaman bir tarafa atmaya çalışırız insanları. Mutlaka bir sıfat koyarız önüne. Bizim için hiçbir zaman sadece "insan" olmak yetmez. Sağcı-solcu, Türk-Kürt, Fenerli-CimBomlu, Alevi-Sünni gider de gider. Hiçbir şey bulamazsak kadın-erkek diye ayırırız. İkisinin arasındaysan da vay haline.

Zeki Müren hepsidir.

Pis pis sırıtıp "ibnedir ibne" diyen adam da ona Paşa der, en Hümanist, Aktivist tipler de.

Zeki Müren kalptir.

Sadece ses, sadece sanatçı, sadece "Sadece" diye başlayan sıfatlar değildir.

İnsandır Zeki Müren,

Zeki Müren hepsidir. Her şeydir. Herkesten bir şey değil, her güzel şeyden bir şeydir.

Bir de çok güzel şarkı okur be.

Comments (10)

Zeki Müren ruhun gıdasıdır.

Zeki Müren , harika biridir ya. Bayılırım onu dinlemeye.

Zeki Müren yazın,ordan Barış Manço yazın.. Ağlayacağım nerdeyse. Özlemişim ikisini de.Şanslı ve güzel çocuklardık.Haklısın, bu yüzden ''şimdi'' daha çok acıtıyor.en azından bunu yaşadık ama, elimizde bu var.

Efendi adamdı. İnsan gibi insandı.

ah bu şarkıların gözü kör olsun!

Zeki Müren dünyaya ender gelen seslerden biri..bu ülkede var olduğu için çok şanslıyız..iyi ki hatırlattın bir süredir dinlememiştim gidip dinleyeyim bari..

Bi Zeki Müren daha gelmez.

yazıya ya da zeki müren e bir şey demeyeceğim. uzun zamandır takib ederim sizi,biliyorum gerçek sanata sanatçıya olan tavrınızı ki bu yüzden takip ediyorum. ama yazıya giriş cümlenizi taktir ettiğimi söylemeden edemeyeceğim, "uzun zamandır yokum" dan bir iki adım ilerde gördüm sizi, daha yaratıcı "uzun bir aranın ardından dönüş" cümleriyle sizleri aramızda görmek isteriz efendim:) saygılar..

Tek sevdiğim paşa.

zeki mürenin KAHIR MEKTUBU adlı şarkısını
ozan doğulu remixi ile paşanın kemiklerini sızlatmış bulumaktadır gördüğüm yerde ağzını dağıtmak istiyorum 29 dk şahane en güzel eserin içine etmişler belirtiyim dedim. çok sinirlendim! dinleyince şimdiki müzik kültürüne bakarsak kim totoşunu çok açarsa o dinleniyor .sanat vs yokk hep başka ülkelere özenmek oysa zeki bey öylemiydi orkestra bile zibidi gibi giyinirken zeki müren hepsini bir kıyafet giyinmesini ilk zeki müren yapmıştır özenti olacağına şu andaki kişiler ilk olmaya çalışsalar bari