Jenerikler 12 - Sıdıka

Posted by her boku bilen adam | Posted in | Posted on 16:54

Sağ gösterip sol vuran blog HBBA olarak 1 haftalık aranın ardından "haftanın şarkısı" ile değil "Jenerikler" bölümü ile geri dönüyorum.

Blogun ilk dönemlerinde başladığım ve 11 adet jeneriği konu ettiğim "Jenerikler" bölümünde bu sefer Sıdıka'nın jeneriği var.


Bana göre Türkiye'deki en önemli mizahçılardan olan Atilla Atalay'ın kaleminden fırlayan kenar mahallenin cam kenarındaki entel kız Sıdıka, onun tipik Türk babası kıvamındaki babası Zekeriya Saka, arada kalıp hem babayı hem çocukları idare etmekle ömrü tükenen anne Safiye Saka ve yine tipik kız ağbisi muhteşem insan Samim Saka'dan oluşan bu harika aile sadece Atilla Atalay'ın kaleminde kalmamış; ayrıca televizyon tarihimizdeki en iyi uyarlama dizi olma ünvanını da elde etmiştir kanımca.

Dizinin; Baturalp Dinçdarı, Apartman Yengesi, Kenar, Bebeto gibi her karakteri ayrı bir fenomen olmuş 2000'li yıllarda yapılan her komedi dizisine burun kıvırmamızınen en önemli sebeplerinden biri haline gelmişti.

Dizinin tüm bu artılarının yanında o zamana kadar bizde pek rastlamadığımız Latif Demirci'nin çizimlerinden oluşan animasyon türündeki jeneriği de apayrı bir kalite içeriyordu.* Atilla Atalay'ın blogu : Blogların Amiral Gemisi

Comments (11)

Çiğdemlerimizi çitleye çitleye izlerdik ailecek, hatırlıyorum. Çok severdik, jeneriğini dinlemek bile güzel geldi, iyi hissettirdi. Hatırlattığın için teşekkürler HBBA.

en sevdiğim dizilerden biriydi. Kitaplarını da bir solukta okurum Atilla Atalay'ın. O da yeni işler çıkarmıyor artık galiba:(

Vay be harbiden yıllar ne çabuk geçti.Yalnız bu kadın o kadar da yaşlanmadı yav :D Sadece biraz kilo aldı şişti :D

çekirdek ulan!!!!!!

samim saka'nın ağır fenerli olmasını atlamayalım :)

Adsız: Çiğdem!

leah haklı. çiğdem !!!

çekirdek ulan! lügatınızın altında kalın:D ayrı yazılması gereken bütün eklerin bitişik yazılmış halleriyle muhatap kalasınız emi.hiç fark yok aynı hissi uynadırıyor bende. tüylerim diken diken.çekirdek çekirdeeeek çeekirdek çekirdeeeek!!!

Adsız: Ayrı yazılması gereken bütün eklerin bitişik halleriyle muhatap kalasınız diyorsun ha. Ağır itham. Ben de sana; tikky ve emo konuşmalarının dayanılmaz hafifliğiyle başbaşa kal diyorum öyleyse! Hodri meydan! :P

İmza: Çit çit çit çit çedene de sar bedeni bedene.

çıkırdek kardeşim o!
tüm tv dizilerinin içinde en sayko repliğe sahip dizi sıdıka dır.
samim sıdıkaya kadınlık organını sora veeeeee.

samim: sidika kiz gel buraya sana bisi sorcam
sidika:...?
samim: simdi bu g-noktasi ne demek?
sidika: ne diyosun sen abi ya?
samim: ya sen simdi kizsin ya bilirsin. kahvede arkadaslar konusuyodu, soramadim. ne bu g noktasi? nerde oluyo simdi bu?
sidika: ya git, manyak. sorulmaz oyle seyler kardese. babama soylersem yersin dayagi.
samim: aman be, ispiyoncu kaltak. peki o zaman, sunu soyle: hipotenus nerde? o da ayip bisi mi?
sidika: ne, hipotenus mu? kafalamislar olm seni. hipotenus ucgende bulunur.
samim: nassi yani? ucgen...hmmm... (eliyle ucgen isareti yapar)
sidika: dik ucgende dik acinin karsisindaki kenara denir hipotenus
samim: dik ucgen, dik aci, hmmm, (pis bir gulumseme ile)...yani simdi goster bakiim sen bana su ucgende, hipotenusun yerini. yani surasi mi oluyor, ucgen falan ehi ehi...
sidika: git ya, sapik manyak...o senin sandigin gibi bisi diil

aksam baba eve gelir, fasulyeden bir sebeple sidika'ya kizar. dovmeye baslar

samim: ya dur baba ya vurma, kizin hipotenusune gelcek!

diyaloglar ekşi sözlükten oridikgubidik adlı yazardan tiriklenmiştir.

benim kızım 3 yaşındayken tutkundu bu diziye. bana sıkıtayı açınnn diye ağlardı :)