Sayın Devlet Büyüklerimiz

Posted by her boku bilen adam | Posted in , | Posted on 19:27

"Bu aralar çok kötüyüm, bir süre ortalarda yokum, ben gidiyorum sağlıcakla kalın.." diye gidip gele gele blog dünyasının Aziz Yıldırım'ı olma yolunda hızla ilerliyorum sevgili okuyucular.

Neyse efendim bu sefer dönüş faslını kısa tutup yazının konusuna döneyim.

Bu sabah neler oluyor neler bitiyor diye internete bir göz gezdireyim dedim ve benim de blogdaki yazılara video eklemek için kullandığım, ara ara da sadece vakit geçirmek için ziyaret edip saatlerce kaldığım, bana göre en kaliteli video sitesi olan Vimeo'ya erişimin engellendiğini öğrendim.

İçeriğinde ağırlıklı olarak kısa filmler, illüstrasyonlar, müzik videoları bulunduran ve gerçekten de neredeyse her videosundan ayrı haz alabileceğiniz bu siteye erişimin engellenmesi aslında çok da şaşırtmadı beni. Hatta tam aksine henüz engellenmemiş olması idi beni şaşırtan.

Zira malumunuz ülkemizde erişime engellenmemiş video sitesi sayısı engellenenlerin yanında hayli azınlıkta kalıyor. Hele hele Ulaştırma Bakanı ünvanı taşıyan; yani bu ülkede iletişim, bilişim denince en önemli yetkili sayılan Binali Yıldırım'ın zamanında kendisine yöneltilen "Youtube engeli ne zaman kalkacak" sorusuna "Ne işiniz var elalemin sitesinde" diyerek cevap verdiği yerde bırakın vimeo'nun engellenmesine isyan etmeyi, internete girebildiğimize bile şükretmeliz bence. Bakanımızın dediği gibi ne işimiz var elalemin sitelerinde kuzum?

Bu seferki engellenme gerekçesi ise şuymuş efendim; CHP milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi'nin bir hanımla birlikte olduğu bir video Vimeo'ya yüklenmiş ve  bunun sonucunda da siteye erişim engellenmiş. Sağolsun devlet büyüklerimiz gerek iktidarı ile gerekse muhalefeti ile her türlü sansür yoluna giderek bizlerin yine kötü yola sapmalarını engellemiş.

Açıkçası ben bu kararlarda çok büyük mantık hataları görüyorum. gördüğüm hataları da sakın "Bu devirde site mi engellenir, çağdaş toplumda sansür olur mu, bilişim özgürlüğü" gibi şeyler değil.

Efendim biz yaşadığım şu ülkede fikirlerimizi açık açık kimseden korkmadan, çekinmeden, yanlış anlaşılma, dayak yeme, hapse girme, dışlanma ve benzeri durumlara uğramadan ancak internette dile getirebiliyoruz. İnternette "karşıysan arkadaşını çağır" diyip davetlere tıklıyor, twitler yazıp trending olup anarşistlik yapıyor, bloglarda uzun yazılar yazıp "helal olsun, altına imzamı atarım" yorumlarıyla hazlar duyup kendimizi muhalefet sanıyor ve böylece klavye delikanlıları olup gerçek hayatta yine o sandıklara gidip iktidarından muhalefetine bu denyoları başımıza getirip; özetle günlük hayatta susup klavyede coşuyoruz.

E durum böyleyken sevgili büyüklerimize sesleniyorum;

Sayın devlet büyüklerimiz;

Çalıyorsunuz, çırpıyorsunuz, yolsuzluk yapıyorsunuz, halkı aldatıyor, karılarınızı da aldatıyor, onla bunla yatıp videolarda yakalanıyorsunuz. Hepsi size helal olsun. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin koyun vatandaşlarından biri olarak size herhangi bir itirazda bulunmuyorum, zira haddim de değil efendim. Yoksa biliyorum ağzıma sıçarsınız ki sıçıyorsunuz da.

Benim sizden istirhamım şu ki; bari bırakın da hiç değilse sanal alemde hayalimizdeki muhalefeti, itirazı yapalım. Yazılar yazalım videolar çekelim, izleyelim, sizleri eleştirelim. Nasıl olsa günlük hayatta siz ne derseniz yine o olacak. Yine her birimiz bilmem kaç bin dolar borçla doğacak, her sabah andımızı okuyarak varlığımızı bu güzel vatana emanet edip "Almanya yenilince biz de yenik sayıldık yoksa yenilmezdik oğlum lan" müfredatında derslerle büyüyecek, verdiğiniz eğitim bir boka yaramadığı için ana-babalarımız dersanelere servetler harcayıp bizleri üniversiteye sokmaya çalışacak, mezun olanlar bile aslında meslekleri olan mesleklerini yapmak için cevaplarını satın alamadıkları sınavlarda sürünecek, iş bulanlar bile açlık sınırında maaşlarla çalışacak, sonra bizleri zorla askere alıp girişinde "anneler; oğullarınız bize emanettir" diyen komutanların bokunu temizleyip analarımıza küfürleriyle aylar geçirecek, evlenip çoluk çocuk yapıp televizyonda dizi izleyip sonra yine bu kısır döngüyü devam ettireceğiz.

Tüm bu ahval ve şerait içinde bari bırakın da klavye delikanlısı olmaya, sizlere internette muhalefet yapıp, sanal alemlerde vakit geçirmeye devam edelim.

Bırakın da yaşamak istediğimiz ülkenin hayalini sanal ortamda nicklerimizin arkasına saklanarak kurmaya devam edelim.

Son söz olarak : Hepinizin ağzına sıçayım.

Saygılar.. 

Comments (30)

altına imza atarım bu yazının.

aaa, sen de tıpkı devlet büyüklerimiz gibi yazmışsın :) s.çıp sıvayıp saygıları ihmal etmemişsin :) ben de imza atarım.

Ağız tadıyla bi ara bile veremiyorsun. Her dakika boktan birşey olmak zorunda güzel ülkemde.

neden hep probleme bir taraftan bakıyorsunuz.Bence burda asıl problem bu sitelerin t.c. şubesini açmaması vergi vermemek için.Malum şube açmayınca bir videoyu yasaklayacağına tüm siteyi yasaklıyorlar "mecburen".Bizimde bu siteleri prostesto etmek yerine neden onları savunuyoruz.Neden "milli" lafını duyunca korkuyorsunuz.Çünkü hepiniz emperyalist olmuşsunuz.Sizi hayal edebiliyorum zaten.Burgerking,starbuck ta takılan zengin picleri.Hepiniz aynısınız ve bu da hepinizi çok basit yapıyor.o zaman türkiyede site açanlar enayi mi vergi veriyorlar.örnek facebook,facebookta birisine hakaret etmediğin herşeyi paylaşabiliyorsun.yani istediğin muahlefeti yapabiliyorsun.yeter artık kaldırın o at gözlüklerini.Neyse yazım yanlışlarım varsa ki var kusura bakmayın öfkeyle yazılmış bir yazı.inşAllah zarar oturmam

İçim cız etti Vimeo'nun kapandığını görünce. Bende imza atmak isterim bu yazıya ;)

İMZA...

burgerking ve starbucks'ta takılan zengin bir piç olarak Adsız'a sonuna kadar katılıyorum.

dönüp de kendimize bakalım biraz da. o at gözlüklerini çıkaralım ki daha rahat görelim. emperyalist ipnelerin önde gidenleriyiz.

vimeo'nun burda şubesi açılsın, vimeo tic. a.ş. açılsın bak nasıl da her şey düzeliyor. ne sansür ne bişey.

ama işte serde piçlik var, anlayamıyoruz.

Daha neler, hiç yaparlar mı? Bir yanlışlık vardır mutlaka!..

adsız'ın altına imza atacaktım ben. adsız strabuk'tan börgır'a kadar haklı. yazım yannışı felanda yoq!

neyse sen blog dünyasının aziz yıldırım'ı olursan ben de adnan şenses'i olurum. 84.kez müziğe dönmeyi düşünüyomuş

adsız olarak diyorum ki,kusura bakmayın genellemem için,bu da dahil genellemelerin yanlıştır :)

adsız olarak diyorum ki,kusura bakmayın genellemem için,bu da dahil genellemelerin yanlıştır :)

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Uluslar arası hukuk diye birşey var site hangi ülkede yayınlanıyorsa o ülkeye vergi verir , Sizin mantığnızla Türkiye'de yayınlanan sitelere Amerikalılar veya Almanlar giriyor diye o ülkelerinde Türk sitelerinden vergi istemesi gerekir.

Youtube'nin kapatılmasına gerekçe gösterilen sebepler bizim ayak oyunlarımızdan başka bir şey değil.

Yotube'de Atatür'ke yapılan hakaret videoları baş vurulup kaldırılmazken, kıçı kırık bir manken kendi hakkında ki tüm videoları kaldırtabiliyor.

My space ve Last fm engellenmeden önce Müyap Kavun diye bir site hazırlayıp yayınlıyor ve bilmem nerenin ne mahkemesine dava açarak bu siteleri kapattırıyor.

Bunun neresi etik hiç düşündürücü gelmiyormu size . bu sitelerin kapanmasından kim karlı çıkıyor biraz düşünüyormusunuz veya bu videoları o sitelere yükleyenlerin kim olduklarını.

Bu sitlerden vergi alınması gerekir dersiniz hakkımız dersiniz on dakika sonrada bir kuruş ödemeden bedava MP3 bedava Film indirirsiniz ..

Ha bu arada Yotubenin bedava sunduğu hizmetlerden biraz anlasaydınız bunların paralı muadilleriyle bile boy ölçüşemiyeceğinide bilirdiniz.

O zaman vatan millet sakarya ayaklarını bırakıp neden kapandı diye haykırmaya başlardınız.

belki işi bir adım daha öteye götürerek bunun para vergi değilde bizim ülkemizdeki demokrasi anlayışı, demokrasi sorunu olduğunuda anlardınız.

bedduası tutan insan ne güzel yazmışsın gözünü seveyim şu bunu bile kendim sansürlemeden yazamadığım "namuslu anne" çocuklarına şöle yattığında uyumadan evvel bir beddua et. Ulan gerçekten tutuverir belki.. O da tutmayacaksa mutlakiyete geri dönelim anasını satiyim demokratik daha özgür türkiye yalanı altında sikileceğimize belki arada bir suratımıza altın kesesi çarpan olur.

neyinpeşindesin - güzel ülke kalıbı kullanman garibime gitti ülkemizn güzel kalan tek bir şeyini bana sayarsan suratına altın kesesi çarpıcam..

Abi yaaa , zamanın behrinde senin '' Sabah sabah madam Tussaud ''isimli postuna yorum yapmıştım .Ama o gün bugündür lanet gelsin dedim artık.Sürekli spam yorumlar geliyor ve banada bildiriliyor :D Bu işin içinden nası çıkıcam bilemedim sana yazayım dedim :S Hergün yada en az haftada 5-10 defa baydı artık .

adsızın "öfkeyle" kalmış olması, oturmadan önce altına dikenli tel koyma arzusu uyandırdı bende.eziyet çekmiyorsunuz,halden anlamıyorsunuz,en ufak bir "kendiniz dışında olan"a tahammülünüz yok.eziyetler görün,internete 146larla bağlanın istiyorum.

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Bu milliyetçilikten dem vurupta söylediklerinin arkasında bile duracak cesariti gösteremeyen adsız arkadaşlar sizde kendi isimlerinizle yorum yapsanız da haktan,hukuktan,adaletten bahsederken bizde sizin bloglarınıza bir göz attsak bakalım kaç vidoyu,mp3 izinsiz kullandığınıza baksak veya kimlerin yazılarından izinsiz alıntı yaptığınızı görelimde size batanın ne olduğunu bilelim.

Bu yasaklar ülkemizdeki interneti geliştirmiyor tam tersi köreltiyor Amerikayı yeniden keşfe gerek yok bariz örnekleri var biraz dönüp batıya bakın İsveç'te mesela wikipedia'ya çıkarken bizde ekşi sözlüğe kapatılması için durmadan dava açılıyor.

bizim gibi ülkelerinde sansür uygulayan İran, Çin gibi ülklerin geliştirdiği bir kaç uygulama gösterinde bizde aydınlanalım.

Biz bu sansür mantığını bir kenara bırakıp buna harcana iş gücünü emeği internetimizi insanlarımızı geliştirmeye harcarsak o bahsettiğin altın keseleri yüzünede çarpar altın kamyonları altında bile kalabilirsin.

@Ashley
Gelen E-postaların altında genellikle aboneliği iptal et diye bir bağlantı bulunur görünmüyorsa yorum yaptığın sayfaya giderek yorum formunun altındaki aboniliği iptal yazan bağlantıya tıkla

Çok teşekkür ederim halloldu.İyi haftasonları.

Ben vimeo'ya girebiliyorum, sadece sorun olarak eski hızında video izleyemiyorum.Bakanımızda sanki şöyle elle tutulur, gözle görülür güzel bir video sitesi oluştudurduda bizde elamin sitesine minnet ediyoruz.

TRT var orayı izle orasıda hükümetin video paylaşım postalı :)))

Özelleştirme yapılırken elalem olmuyordu da şimdimi elalem oldu ?

Adamlar 1,5 milyarlık Çin'e vergi vermiyor 80 milyonluk Türkiye'ye boyun eğermi

asdasd

tayfun "adlı" arkadaşa
1-)Ben sinirli bir halde yaptığım genellmeyi yaptığım için "erdem" gösterip özür diledim.Yani geri kalan fikirlerimin arkasındayım,fikirlerim domalmasa dahi.Sen "özür dilemek" i döneklik zannediyorsan bsg
2-)bilişimden bi bok anlmadığın belli.Youtube ve vimeonun kapanmasındaki tek sebep;bu sitelerin veritabanını türkiyenin kontrolüne vermemesidir vergi vermemek için.Yani "mahkemelerce" yasaklanan videolar,veritabanı olmadığı için sadece o video değil,o videonun bulunduğu siteyi kapatmak zorunda kalıyorlar
3-)niyet okumacılık yapmışsın.Emin ol mp3 indirmenin engellemesini en çok isteye benim çünkü kul hakkı nedir bilen insanlarız
4-)evet milliyetçi insanım.Her "türkiye" vtandaşın olduğu gibi ve bununla gurur duyuyorum.eminim türkiyede benle gurur duyuyordur :)
5-)Ben bu süreci devrim arabalarına benzetyorum.Bizde kendi "milli" sitemizi yapsak,her ne kdar diğer siterle kadar ii olmasada,"milli" olur en azından.Bizde benzinin bitmemesi için her türlü desteği verirdik.
alkışlrlayaşıyorum var zaten
6-)bu sansürlemenin gelişmiş ülkelerde olmamsının tek sebebi.Bu sitelerin avrupanın 23 ülkesinde de şubesini açmasıdır.

manifesto gibi yazı oldu.Bu arada "adsız" da bir isimdir ama popisi yüksektir.Eğer benim kim olduğm öğrenmek isiyorsan yazarım msn mi buraya ama tipim değisin :D

Madde madde güzel sıralamışsın da durum öyle değil.

Madem kızgındın yazmıştın özür dileyeceğine adamlar seni düşünüp sil diye bir düğme koymuşlar siler yeniden yazardın.

Binali yıldırım söyledi diye youtube avrupanın hiç bir ülkesine şube filan açmış değil www.youtube.com/.de veya www.youtube.com/.nl ddiye bir site varsa söyle nerdeyse bizde bilelim.

Üstelik bunu youtubeden de istemez googleden ister.

Senin anlayamadığım veya anlamak istemediğin durum şu biz dünyada yaşıyoruz dünyadaki ülkeler arasındada uluslar arası hukuk diye bir olay var bu kananunlara göre türkiyenin googleden vergi istemesi mümkün değil .

Ne yazık ki hiç bir yerde hukuğun önemi olmadığı ülkemizde ayak oyunlarıyla kanunlar delinmeye çalışılıyor.

Kaldıki ben demiyorum milli video portalımız olsun keşke on tane olsun devlette bu tarz fikirleri olanlara destek olsun köstek değil.

Neyse uzatamıyacam sizin gibi bilişim guruları her sitede çıkan yazıya her bakanın ağzından çıkanı doğru kabul ettiği sürece bizim bişe yamamızada gerek yok.

Gider milli blog servisimizde yazarım yarın öbürgün burdanda vergi isterler hakka inan bakanlarımız buda googlenin nede olsa ( burada insanlar fikirlerini özgürce yazıyor yazmasınlar derler)

Sen şimdi entel mi oldun bunu yazınca.

Sen değil misin DNS ayarını değiştirip Youtube'a giren.

Söylesene bunları.

Sen değil misin Vergi Kutsaldır. diyen...

Ama sen söyleyemezsin neden çünkü sen entelsin. Neden entelsin. Sen herşeye muhalefetsin. Bu da politikan ya ilgi çeker işte.

Adsıza imza

Adsız...

fuck the system

fuck the system

Bu bilişimden çok anlayıpta mantığın M'siden habersiz arkadaşlar ..

Ne olacak peki bundan sonra her video yayınlıyan site her blog her foruma toplamı yüzbinleri geçiyor( bunuda hesaplayamazsınız ) sizin türkiye şubeniz yok kapatıyoruzmu diyecekler ???

Bilişimden nede anlıyorsunuz ya:))))

İçime oturdu resmen blogger ın kapanması.
Bu kadar mı korkuyorlar yazdıklarımızdan dusuncelerımızden..
Zaten yazdıgımızla kalıyoruz sadece..
Nıye mutlu oldugumuzu dusundugumuz alanımıza giriyorlar ki..

Duygulara tercüman.