Metin Oktay'ın Takımı

Posted by her boku bilen adam | Posted in , | Posted on 19:36

Metin Oktay parlak yıllarındayken Fenerbahçe yöneticisi Müslüm Bağlar ile bir yemekte buluşur. Boş bir çek uzatır ve "Rakamı sen yaz Metin" der Fenerbahçeli yönetici efsaneye. Metin Oktay'ın cevabı ise nettir : Bizi sevenleri üzmeyelim baba.


Metin Oktay'ın bu cümlesi takımına sadakati anlatmaz sadece. Rakibine saygıyı da anlatır o "Baba" hitabının içinde. Taraftar olmanın nasıl bir sevgi olduğunu anlatır, naifliği, dürüstlüğü, adam olabilmeyi anlatır. Futbolun sadece futbol, hayatınsa sadece şan şöhret, para olmadığını anlatır.

Metin Oktay'ın bu cümlesinden 50 sene sonra dün akşam Galatasaray taraftarı yeni stadının açılışında dev bir Metin Oktay silüeti açtı tribünde. O silüetin açılmasından 1-2 saat sonra ise stadın yapımını sağlayan TOKİ'nin başkanı Erdoğan Bayraktar aşağıdaki konuşmayı yaptı :Her ne kadar dünyanın en antipatik maç spikeri Sabri Ugan sesi bastırmaya çalışıp zırvalamalarına devam etse de TOKİ Başkanı'nın söyledikleri ortada. 10 dakika önce yuhalanan başbakanına yalakalık için mi böyle bir konuşma yapıyor Bayraktar; yoksa önceden bu konuşmayı hazırladı da mı yaptı bilmiyorum. Ama bildiğim şu konuşmada sadece acizlikle suçladığı rahmetli Özhan Canaydın'ın değil Metin Oktay'ın da kemiklerini sızlattığıdır. Bu konuşmaya orda yuhalayarak karşılık veren tüm Galatasaray taraftarını da yürekten kutluyorum. Elimde olsa Fenerbahçe formamı giyip orda o kalabalıkla o protestoya katılmak isterdim.

Tamam belki de gerçekten dönemin GS yönetimi ve Özhan Başkan bazı yükümlülüklerini yerine getirememiş olabilir; evet devlet tüm imkanlarını bu stad için seferbar etmiş, stadın yapımında büyük katkı sağlamış, hatta bu stadın kazanılmasında en büyük pay devletindir belki. Ama ne olursa olsun kimsenin bu ülkenin en büyük spor kulüplerinden birini bir stad karşılığında parmağında oynatmaya, acizlikle suçlamaya, "Bizim sayemizde burdasınız nankörlük etmeyin" demeye hakkı yoktur. Eğer buna cüret ederse de sadece Galatasaraylılar değil herkes buna tepki koymalıdır.

Kaldı ki acizlikle suçladığı Özhan Canaydın bu kulüp ve bu stad uğruna belki de hayatını vermiştir. Gerek kişiliği gerekse de duruşu ile her zaman Türk Sporu adın örnek bir karakter olmuştur. Hadi Özhan Başkan'ın anısına saygısı yok Erdoğan Bayraktar'ın, koskoca Galatasaray yönetimi, o koltukta oturan Adnan Polat ve diğer yöneticiler buna nasıl bir tepki vermez?

Bırakın tepki vermeyi bugün kendi taraftarı için "Tek tek kamerayla tespit edip bir daha stada sokmayacağız" demesi de neyin nesidir? 

Metin Oktay'ı kendine sembol edinmiş bir kulüp sırf "Endüstriyel Futbol" ayağına koskoca camiayı milyonların önünde azarlayan, "Bakın size stad verdik nankörlük etmeyin" diyen bir zihiniyete nasıl göz yumar ?

Özhan Canaydın'ın, Metin Oktay'ın, Ali Sami Yen'in kemiklerini sızlatan şu lafları nasıl yutup da hemen özürler dilenir sanki kabahatliymiş gibi?

Bu nasıl bir rezalet, bu nasıl bir basiretsizlik örneğidir.

Bir Fenerli olarak benim canım yandı dün gece.

Bununla da bitmedi olanlar. AKP Samsun milletvekili Suat Kılıç aşağıdaki iletiyi yazdı Twitter sayfasına :


"Tepki koyanlar orda maç izlemesin" diyen bir milletvekili. "Ya sev ya terk et" kafası değildir de nedir bu?

Hani nerde özgürlük nerde demokrasi?

"İtiraz etme, sesini çıkarma, sus otur yerine! Her şeyini bize borçlusun" demeye getiriyor sayın vekil.

Sayın vekil bunu yaparken ufak dalkavuklar da boş durmuyor. Bakın Egemen Bağış’a bağlı AB Genel Sekreterliği’nin müşaviri Yasin Ekrem Serim ne diyor :


Hadi diyelim ki devletimiz ve TOKİ lütfetti de Galatasaray stadına kavuştu ve taraftarı da buna rağmen nankörlük yapıyor. Peki Sayın Serim kimlerin sayesinde o mevkide bunun cevabını verebilir mi acaba?

Beni az çok tanıyorsunuz artık. Ne iktidarın ne de muhalefettekilerin bu ülke için samimiyetle bir şeyler yaptığına inanmıyorum istisnalar hariç. Bu yazı ve bu serzeniş de inanın herhangi bir siyasi bakış açısıyla yazılan bir yazı değildir.

Eleştirdiğim ve içime sindiremediğim hangi partiden hangi kurumdan olursa olsun "Bunu sana ben sağladım, itaat et ve sesini çıkarma" kafasıdır. Bu kafa başbakan olarak da karşımıza çıkıyor, kulüp başkanı olarak da, okuldaki hoca, otobüsteki şoför, işteki patron olarak da.. ve biz ses çıkarmadıkça da varolmaya devam edecek.

Ama bu kafa artık gerçekten de çok oluyor.

Son olarak dün gece yaşanan olaylarda büyük bir nankörlük vardır evet. Ama bu nankörlük ne Başbakan'a ne de TOKİ'ye yapılmış bir nankörlüktür. Bu nankörlük Metin Oktay'ın formasına yapılmış bir nankörlüktür. Ve bu nankörlüğü de bizzat nankörlük(!) için özür dileyen Galatasaray Başkanı Adnan Polat yapmıştır.

Şu olaylardan sonra ben eğer Galatasaraylı olsaydım Türk Telekom Arena'da oynanacak ilk maçın akşamında, TT Arena yerine maçın oynandığı esnada Ali Sami Yen'in etrafında toplanır ve orada tezahüratımı maçı bile izlemeden sadece Ali Sami Yen ve Metin Oktay için yapardım. 

Comments (31)

Bir Beşiktaşlı olarak ben GS taraftarları adına sinirlendim, saçımı başımı yoldum olaylar karşısında yahu. Adamları davetiyeyle çağır sonrada bunlar galatasaray taraftarı değiller de. asıl nankörlük bence bu.

Akp oyuncağını ödünç veren komşu çocuk gibi. Her fırsatta yüzüne vuran onun canı istemeze oynayamacağın baskısını kuran nir çocuk gibi.
Bu duruma düşmeyecektik başkan kendi kırık oyuncağımızla oynayacaktık.

Kimse kimseyi sevmek zorunda alkışlamak zorunda değildir. Ama stadına şeref konuğu olarak gelmiş, o stadın yapımında büyük destek vermiş kişiyi yuhalamak bence gecenin içine etmektir. Galatasaraylı olarak artık tribünlerimizden nefret eder hale geldim.

hadi herşeyi geçtim 55bin kişi beni protesto ediyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler vardır.aklım biraz çalışsa oturur "millet neden böyle bir şey yaptı?" diye düşünürdüm...

Birincisi Basbakan`a yapilan ilk bastaki yuhalamaya anlam veremedim. Belki bu yuhalama TOKI baskaninin o agresif ve cirkin konusmasindan sonra olsaydi yine anlam verebilirdim belki. Fakat, su da bir gercek ki Galatasaray gibi bir kulupte devlete dilenmeyip Fenerbahce`nin yaptigi gibi stadi yavas yavas kendisi yapacakti. Yonetim anlayisi o kadar kotu ki hala Galatasaray Liseliler ve digerleri diye ayrilan bir kulup. Ne kadar yonetim basarisi beklenebilir ki.

doğru söze ne denir e katılıyorum. açıkçası ne erdoğan yanlısı ne de karşıtı siyasi bi görüşüm yok ama taraftarların yaptıkları oldukça anlamsızdı, gerçeklerin o şekilde kimsenin yüzüne vurulmasına veya galatasaray yönetimi ordayken bu şekilde aşağılanmalarına destek vermiyorum ama o stada harcanan para ve kaynak belli. gerçekten nankörlük başka bi şey değil.

Kesiyim mi lan topunuzu gidin başka yerde oynayın dememiş iyi ki :p

Tebrikler ve teşekkürler.

Blogunu severek takip ediyorum ve mağdur duruma düşmemen için protected bir tweet'den koyduğun screenshot'ı kaldırmanı tavsiye ediyorum.

Yazın her zamanki gibi harika, katılmamak mümkün değil.

Selamlar, sevgiler

her boka muhalif olan adam.muhalif olmak iyidir ama muhalif olacağım diye muhalif olmak insanı tiksindiriyor.ilk önce haklısın toki başkanın hitler üslubuyla konuşması ve başınıza "kakması" iğrenç olmuş.hatta buna gülmüşler bile.ama orda gösterilen tepkilerden biri de başbakanaydı.daha konuşma fln yapmamasına rağmen.peki niye yaptılar.
çünkü oraya galatasaray üni. ve lisesi öğrencileri çağrıldı.yani hepsi fransız kültürünü yaşamış "zatlar".bu insanlardan türk misafirperverliğini bekleyemezsin.o yüzden kendilerine yakışanı yaptılar.eminim adamların futboldan haberleri bile yoktur.çünkü onlar böyle avam tabakanın sporuyla ilgilenmezler.doğru mu yaptılar diyeceksek
1)Futbola siyaseti karıştırdılar.çünkü başbakanın orda protesto amacı tamamen siyasiydi.çünkü son zamanlarda içki,ucube.vb tartışmaları vardı.aslında bjk çarşı bile tayyiple zıt görüşlerde olmasına rağmen en kral misafirperverliği yapmıştır inönüde.beşiktaş'a stad yapmamasına karşın.
2)siyaset yapmak istiyorsan al izin yap gösterini ya da seçimlerde karşı oy vererek göster.bunun yeri stadlar değil yoksa fenerbahçelinin astığı "mesut yılmaz sandıkta görüşürüz" pankartını asan adamdan farkın kalmaz.
bu arada yuhlamanın da demokratik eylem biçimi olduğu tartışılır.
Yani biliyorum muhalif olursan bu seni popüler yapar ama "piyasa" da yapar.saygılarımla adsız

O stad başbakanın, Akp'nin cebindeki para ile değil benim! bizim! vergilerimiz ile yapıldı!

Son yoruma hitaben: Tamam stad Basbakanin parasiyla yapilmadi kimse bunu iddia etmiyor zaten. Zaten Dunya`da kendi cebinden para harcayan bir tane basbakan gosterebilir misin bana.Neyse, O zaman Galatasaray kendisi yapsaydi bu hesabi kitabi. Bazilari da diyor ki Ali Sami Yen`in arsasini satti sonra o parayla TOKIye yaptirdi. Zaten sorun da burada degil mi? Galatasaray kendisi bu proje yapsaydi o zaman. Cok emin degilim satabileceklerini ya da baskasina kiralayabileceklerini cunku Turkiye`de yanlis bilmiyorsam stadyumlarin hemen hemen hepsi devletten kiralik. Herneyse dedigim gibi burda mesele kim para harcadi degil, kim bu isle ugrasti oldu. Ha bir de Galatasaray o kadar yapilan ulasim imkanlarini kendisi yapabilecek miydi? o da ayri bir soru. Sonuc olarak, Galatasaray bu kadar laf isitmek istemiyorsaydi, Fenerbahce`nin ve Besiktas`in yaptigi gibi kendisi stadin uzerinde insaat yapsaydi. Eger birinden yardim aldiysaniz ona tesekkur etmek zorundasiniz. Yine belirtmek isterim ki TOKI Baskaninin o despot konusmasini kesinlikle savunmuyorum!

son yoruma hitaben: bunu iddaa edenler var arkadaşım. bu sayfanın başına git 2 yalakanın ne yazdığını oku. TOKI başkanı salağı çıkıp onbinlerce GS taraftarının önünde takımlarına daha ilk cümlesinden itibaren basiretsizce laflar ederse bu muamaeleyi görür. ha o toki gitsin ali sami yen'in yerine yani istanbul'un göbeğine plaza yerine orada yaşayan çalışanlar için yerine nefes alabilecekleri yeşil alan yapsın o zaman helal olsun derim. merak etme beşiktaş'ta inönü'ye stad yapmak istiyor ama başbakan'dan icazet alamadığı için hala bekliyor. ha yaparsa kendi cebinden mi yapacak hayır massimov gibi bir sponsorla ancak yaparsa yapar

ben bir beşiktaş taraftarıyım..stada harcanan para ne toki başkanının ne de başbakanın aile servetiyle yapılmıştır..tamamen o ıslıklayanların içinde olduğu vatandaşın parasıdır..tıpkı o stad inşaatında zengin ettikleri müteahhitlerin parası olmadığı gibi..efendim insanlar protesto gibi haklarını kullandıkları için nasıl suçlu olur onu hiç anlayamıyorum..galatasaray 100 yıllık geçmişi olan köklü bir çınardır..ne yönetimin günlük çıkarları ne de yalakalıkları önemli değildir..kulüp taraftarı kulübün lokomotifidir..bu taraftarlar neden tepki gösterdi diye sormak yerine..nasıl tepki gösterirler zihniyeti..bence onların sıkça kullandığı 'ucube' kelimesini hak eden bir zihniyetleri var..evet ucube zihniyet..başkan efendi lütfedip o taraftarların oraya alınmayacağını söylemiş..babalarının çiftliği heralde..başbakan demokratik bir lider olamadığını göstermiştir..kitlelerin onu şişirmesine nasıl katlanıyorsa yuhalamasına da katlanmalı..katlanmalı ki siyahı da beyazı da görsün..ama bunları övenler doğru eleştirenler yanlış..neyse yahu..güzel maçların izlenbilmesini umuyorum..

Joseph Goebbelsin 1943 Sportpalast konusmasi kasete alindiktan sonra Halka sunulmustu. 1943 cok önemli bir tarihdi Almanyanin kötü gidisatini Stalingraddaki olaylardan sonra belirliyordu. Hitler o zaman kendisi cikmak istemedi konusmaya, asistanini yani Goebbelsi konusmaya gönderdi. Kasete alinmis bütün konusma sonra halka sunuldu, cünkü halk kötü gidisatdan sikayetciydi. Tepki görmemek icin ve daha etkiliyici olmak icin önceden provalanmis bir kaset sunuldu. Evet cünkü "total savas" heryere yayilacakti ve gayetde etkiliydi Hitler ve Goebbels acisindan.

Recep Bey Mitinglere cikinca herzaman kendini destekliyen vatandaslarin önünde konusur, alkislanir, Haber Ajanslari bunlari sonra bütün Türkiyeye ve Dünyaya yayar. Evet orada Recep Bey hep hazirliklidir, sorun olmaz, zaten sorun ciksa bile cabucak cözülür.

Lakin 50'000 kisilik stad'da sen gelip o stadi miting alanina cevirirsen ozaman koruyamazsin kendini. Isliklanirsin, TVlerdeki Spikerler heycanlanir eli ayaklarina dolarnir ve bir anda "Kes sesi" der cünkü korkar, ki sen artik kendi tiyatronun yönetmeni degildirsin, halkin arasindasindir, ciplaksin arkadas!! Isliklanirsin... Bunlari örtbaz etmek icin, ki herzaman secim poltikasi yaptigin icin, artik sen kendin yetmezsin. Arkana Adnan Polati, Erman Toroglunu, Karabüksporu, Arda Turani, Gaziantepsporu, Ultraslanlari alirsin, özür diletirsin. Olaylar cabucak silinsin, yanlisi 3-5, 300-500, 3000-5000 kisi yapmis dedirtirsin, cünkü 50'000 kisiden korkarsin, 50'000 kisi 47% AKP olamaz degilmi?

Gelen secimlerde herkese bol sans dileklerimle!

Stadın içine miting için kürsü kurmuşlar daha neyi tatışıyoruz ben pek anlamadım.Şimdi çoğu kişi için yalakalık zamanıdır polat yeni inşaatı için yalakalık yapar diğer klüp başkanları vergi borçları ve stadlar için.Kendisini hiç sevmesende Aziz Yıldırım bir kişiliği olduğuna inanırım darısı başımıza bize inşallah karakteri ve kişiliği olan başkanlar gelir.

Devletin vergileriyle inşa edilmiş bir tesis ülkenin başbakanı ve ona bağlı bir yağcı tarafından sahipleniliyor. Kendilerini protesto edenler sefillikle, gerizekalılıkla suçlanıyor. 2000'li yıllarda sürekli karşımıza çıkan bir Türkiye manzarası daha.

Olayda herşey yanlışsa bile adam döner der ki basketbol şampiyonasına gittim ıslıkladılar, futbol maçına gittim ıslıkladılar. Ne zaman ki şakşakçılar yok etrafımda tepki geliyor, ben bir kendime bakayım..

Ama çok şey istiyorum ben

Basit bir kaç soru soralım hep birlikte;

* Başbakan'ın protesto ediliş neden neydi?
* Bir siyasetçiyi eleştirmek siyasetin içine girmek ya da bulaşmak değil midir?
* Protesto edenleri savunmak taraf tutmak ve dolayısıyla taraf tutmak demek değil midir?

Ülkedeki en sevmediğim olay bu tarafsızım deyip bir tarafa sürekli giydirmek. Bakın medya dünyasındaki en azılı muhalifler nerede siyaset yapıyorlar artık. Senin de günlük vasıtasıyla yaptığın şeyin bundan en ufak bir farkı yok.

Olayın Metin Oktay ve diğer değerli insanlarla da bir alakası yok. Burada da yaptığının ucuz popülist bir siyasetten hiç bir farkı yok. Kısacası başından sonuna kadar siyasete batmış durumdasın...

hmm
şimdi, rte üstüne düşenden fazlasını yapıp hepimizin vergileriyle işi toki ye yani kendi müteahhitlerine yaptırıp haksız kazanç sağlatmak yoluyla gs ye kıyak geçtiyse suç işlemiştir..
yok öyle değil de üstüne düşeni olması gerektiği şekilde yaptıysa kendi cebinden sadaka vermiş gibi höt zöt yapıyorsa da orda ki yuh ları haketmiştir.. ama adnan polat ın yaptığına diycek bişi bulamıyorum -.- neyyse.. iyi ki gs li değilim..UYRGZR-.-

Teşekkürler HBBA

bu mudur? budur baba!

yorumları okuduktan sonra,

ıslıklar Adnan Polat konuşması sırasında olmuş. TOKİ ile zirve yapmış. (bunlar yayına yansımamış tabi.) TOKİ başkanı barko vizyonda propaganda yapmaya kalkmış... RTE de nasiplenmiş....

sizin paranız yoktu bize geldiğinizde, biz yaptık size verdik şeklinde bi konuşmaya başlarsanız tepki kaçınılmazdır.

ayrıca kimse GS taraftarından (aslında bence hiçbir takımın taraftarından) yalakalık beklemesin. zira o stad ne bedava yapıldı ne de halkın cebinden çıktı para!

m.köyün göbeğinden vazgeçildi!

Sevgili HBBA;
Blogunu uzun zamandır takıp ediyorum. Bir çok yazını oldugu gıbı bu yazını da çok beğendim. Stad açılısında yasananlar aslında çok sey anlatıyor bizlere. Ortada kendisi gibi olmayanı yok sayan,eleştirilere tahammülü olmayan bir zihniyet var.
Lütfedip bir stad yapmıslar ve bunda zerre kadar çıkarları yok(!) Bu stad bizlerin vergileriyle yapıldı. Bu stadda bır tek başbakanın emeği varmıs gibi gosterilmesi,protesto edenlerin stada almayacağız diye tehdit edilmesi ve gerek siyasetçilerin gerek köşe yazarlarının yorumları benım ve bır cok insanın keske yapılmasaydı demesıne yol actı.
Birileri çıkıp siyasi propaganda yapınca iyi guzel ama demoktarik hakkını kullanıp protesto etmek kotü öyle mi? Hala misafirpervelikten bahsedenler var ya ben neyse ne diyeceğimi bilemiyorum. Sen zaten söylenebilecek her şeyi söylemişssin.
PS:Blogunu ilk kez Özhan Canaydın için yazdıgın yazıyı okuyarak keşfetmiştim.Şimdi bu yazıya yorum yazınca aklıma geldı.O gunden beri okuyorum ve herkese okutmak ıstıyorum.Hep yazman dileğiyle...

millet zırvalamış vergide vergi o zaman o stadta karabüksporunda hakkı var kasımpaşanında manisasporunda (onların taraftarları da vergi veriyor) ama bunlar o stadta mı oynayacak maçları yoo e ne konuşuyosunuz o zaman vergim vergim diye (vergi lafı sadece cevabı olmayanların söylediği bir laftır.)... ayrıca yuhlamanın bir mantığı yok sen evine misafiri yuhalayarak kovuyo musun evinden.O olaylar sadece gs taraftarını benim gözümde düşünemeyen salaklar olarak göstermiştir.(siyasi propagandanın yeri avrupa statüsünde bir stad açılışı olamaz bu sadece gölge düşürmek olur)

Ellerine sağlık Fenerbahçeli kardeşim. Ayrıca Beşiktaşlısından Karabüklüsüne kokuşmuş bürokrasiye karşı Galatasaraylı taraftarların durusuşuna destek veren tüm kardeşlerime selam olsun.

Partizanlığı Galatasaraylılığının önüne geçen sözde Galatasaraylılara ise yazıklar olsun.

20:28 deki adsız deyyus. sen evine gelen misafir koltuğa oturur oturmaz senin gelmişine geçmişine okumaya başlarsa misafirperverlik! gösterip kayven nasıl olsun mu diye sorarsın yoksa en kibarı kapıyı mı gösterirsin?!

öncelikle blog sahibinden özür diliyorum..

bazı arkadaşlar hadsizlik yapmayı elden bırakmıyor..muhalif ses çıkaranlara hakaret etmeyi maharet sayıyor..kardeşim demogoji yapmayı bırakın..çıkan muhalif seslerden de rahatsız olmayın..hani işinize gelince demokrasi dersiniz ya bırakın demokratik bir ortamda yaşasın insanlar..spora siyaset karışır..insanın olduğu her yere siyaset karışır..dünyada takımların siyasi misyonları vardır..ve oraya açılış yapmaya gelen başbakan devlet adına mı ordaydı yoksa kendi partisini övücü konuşmaları yapmak üzere mi..olayları karıştırmayın..o orada kendini ve tokiyi peşkeş çeken bürokratını övmeye geldiyse tepkiye de tahammül gösterecek..farklı seslere tahammülünüz olsun..ve karşınızdaki insanları istediğinizi söylemedeği için hakir görme hakkınız yok..kendi adıma uzatmıyorum daha fazla..aydınlık ve güzel yarınlarda buluşmak ümidiyle..ve insanın insan olabildiği..

blog sahibinden tekrar özür diliyorum..

güzel yazı.. ama başbakanına aşık çocukların anlayacağını sanmıyorum..
ıslıklamanın bile demokratik olup olmaması konusunda bilinçsiz insanlarla ve yöneticilerle aynı ülkede yaşamakta neden ısrarcıyım.. yorumları okurken aklıma gelen bu oldu..
belkide gitmeli..

bu arada izin al yap gösterini denmiş.. toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak için yasal olarak izin almaya gerek yoktur.. biliyorum işinize gelen bu ama işte yasalar ne yaparsın

tarafsız ve objektif bir yazı. eline sağlık. sanada bu yakışır..

suatla bekir, hacıvatla karagöz... :D

AKP Samsun milletvekili Suat Kılıç'a cevap Teaayyip yada sen mi yada babablarınıozmı verdi o paraları. Milletin verdiği verdiği verfgilerle stadyum yada cami yapıp sultan olunmaz. SSultanlar yhaptırdıkları camilarin bdellerini kendi helal kazançaları olan ceplerinden ödediler. Milletin parası ile Sultan olunmaz.