Kısa Kısa 13

Posted by her boku bilen adam | Posted in | Posted on 00:54

Uzun zaman olmuştu "Kısa Kısa" yazmayalı. Arayı bu kadar uzun tutmamak lazım.

***

Bir blog atasözü : Daha sık yazmalısın.

***

Ben küçükken biri öldüğünde ölen kişiden nefret edilse bile hemen "Oh olsun, zaten yolu yol değildi, su testisi su yolunda kırılır" gibi laflar edilmezdi. Hatta şu yazıda biraz bahsetmiştim. Hiç haz edilmese bile merhuma saygıdan en azından susulurdu. Şimdi biri ölse de ardından atıp tutsak diye pusuda bekliyor sanki insanlar. Anlamadığım bunu yapanlar da sadece yeniyetmeler değil; bildiğin kelli felli insanlar. Bu zamanın adamı değiliz kuzum. Yazık bize. 

***

Bi de "O kadar asker ölüyor üzülmüyorsunuz bir şarkıcı ölüyor ona ağıt yakıyorsunuz" tipleri var ki evlerden ırak. Sevgiler yetmedi üzüntüleri de mi yargılar hale geldi artık insanlar. Bu kadar mı öfke dolduk biz. Hepsini geçtim sen başkasına üzüntüyü sorgulayacağına; o askerlerin ölümünün sebebini sorgulasan, savaşı körükleyeceğine; suni savaşı yaratanları, ondan beslenenleri sorgulasan da sadece sevdiğimiz şarkıcıların ölümüne üzülsek nasıl olur acep? Bakma bana öyle konuşuyorum işte, boşver. Valla.

***

Geçen hafta İzmir'deydim ve yine aynı şeyi yaşadım. İzmir güzel, İzmir hoş evet ama..ama işte..

***

Breaking Bad neredeyse 1 yıllık aranın ardından başladı ama ne başladı. Hala izlemediyseniz en başından itibaren oturun izleyin bu şaheseri. Bu arada Tavukçu Dayı'dan çok korkuyorum.


***

Blogun ilk zamanlarında "Ayın Yazıları" yapardım hani. O ay blog aleminde gözüme çarpan güzel yazıları listeler, kendi arasında bir sıralama yapar, naçizane onore etmeye çalışırdım blog yazarlarını. E tabi artık o kadar gezemiyorum bloglarda. Zaten eskisi gibi sık yazan da yok herkes mikroblog furyasına kapıldı. Eğer hala yapıyor sürdürüyor olsaydım Ayın Yazıları ritüelini, Siminya sayesinde keşfettiğim Tezer'in şu yazısı kesin o ayın Oskarını kapardı. Diğer yazılara da bir göz atın derim. Çok kafa adam bence.

***

Monteyn'in blogunu hala keşfetmediyseniz ona da bi bakın derim.

***

Blog Aleminden söz açılmışken Rectoa'dan bahsetmemek olmaz. Bana göre blog dünyasının acar forvetiydi Malın Gözü. Malesef yayın hayatına son verdi şu yazı ile. Acımız hakikaten büyük.

***

Mevzubahis Fenerbahçe nefreti olunca insanlar Rasim Ozan Kütahyalı'yı bile savunur hale geliyor ya çok üzülüyorum. Bir Aziz Yıldırım muhalifi olduğum halde neredeyse Aziz Yıldırım sempatizanı yapacaklar beni.

***

Hilal Cebeci, Ali Taran-Ayşe Özyılmazel, Nihat Doğan'ın ne yaptığı zerre ilgilendirmiyor beni.  

***

"Behzat Ç."nin sonunda kitaplarını okuyabildim. Hem de 6 saat içinde art arda okudum ki uzun zamandır hiç iki kitabı üst üste okumamıştım. Her Temas İz Bırakır sarstı ama Son Hafriyat için tam anlamıyla yıktı diyebilirim beni (olumlu anlamda).  Son Hafriyat'da 265 sayfa boyunca hiç konuşmayan bir baş karaktere sanki yıllardır yanı başınızdaymış hissiyatını verdiriyor Emrah Serbes.

Dizi kitabın vaad ettiklerini fazlasıyla vermiş. Umarım filmi de hayal kırıklığına uğratmaz. Özellikle Red Kit karakterini görmeyi iple çekiyorum.

Bahattin Ağbi özünde iyi bir insandır.

***

Barış İnce'nin "Siz hiç adam oldunuz mu?" yazısı bu ülkede yaşayan herkese okutulmalı, kasete çekilip geceleri uyurken dinletilmeli.

***

HBBA FM çok yakında yayında!

Comments (5)

daha sık yazmalısın.
*
artık badem gözlüye kör diyorlar.
*
"O kadar asker ölüyor üzülmüyorsunuz bir şarkıcı ölüyor ona ağıt yakıyorsunuz" tipleri - evlerden ırak.
*
izmir'e bakmamışlar yosun tutmuş.
*
tavukçu dayıdan korkan tek benim sanıyordum.
*
tezer geyiktir, iyidir.
*
monteyn için sağol.
*
bence Aziz Yıldırımı öldürmeye kararlılar. fenerliyim ama fanatik değildim beni de fanatik yapıyorlar.
*
.
*
zamansızlıktan hala okuyamadığım ama çok istediğim kitaplar.
*
yazı çok güzel olmuş. Barış'a sağlık. sana da.
*
bu kadar, gerçi biraz uzun oldu ama :)

amy'nin ölümü üzerine daha bir baskı oluşmaya başladı şehit haberlerinde. hatta norveçte olan olaylara bile üzülemedik, şehit de şehit diye olay nerelere geldi. kendi blogumda da yazmıştım bunu. iş saçma boyutlara gidiyor, yazdıklarına katılıyorum

daha sık yazmalısın. :))
*
İnsanlar bir garip.
*
"Amy konusunda katılıyorum.
*
Ben de izleyeceğim o diziyi. Çok anlattılar.
*
Bloglar için sağol.
*
Fenerin de Azizinde cılkı çıktı artık.
*
Daha sık yazmalısın. :))

HBBA FM'i bekliyoruz :)

rectoa'nın anısına (biraz da görüp kıskansın geri dönsün diye belki) ordan oraya yorumlarımdan yapıcam sana.

2. kesinlikle daha sık yazmalısın.

3. saygılı olmayı herkes beceremez belki ona tamam diyorum ama hiç merhamet de mi yok acaba insanlarda? yazık ama garip de.

4. rutine bindi bizim ülkede zaten artık.. askerler şehit olsun, askerlerin ailelerini kameralar çeksin. onlar da vatan sağolsun desin, hatta bi tane daha oğlumuz var o da feda olsun bu vatana desin, herkes bu görüntüleri izleyip ağlasın, kürtlere sövsün, bi kısmı dilden türk-kürt kardeş desin ama eve gidince o da sövsün, 2 gün yas havası olsun, dağdaki bi kaç "köpek"in ölüm haberi gelince yürekleri soğusun, bi süre sonra aynı süreç tekrarlansın.. çok alıştık buna artık, farklı bişey söyleyenin ağzını kırarız. +bize göre kötü şekilde ölen kimseye de üzülmeyiz, üzülünecek bişey varsa o da şerefli ölümdür hıhh! -başıma bir iş gelmeyecekse- şehitlere üzüldüğümden belki daha fazla üzülüyorum ben diğerlerine.. arkalarından rahmet okuyan bile bırakmadan gitmek daha acınası daha üzülünesi değil mi? bi bana mı öyle geliyo hakkaten? ya da su testisi diye anılarak ölmek? bakma bana öyle konuşuyorum işte, boşver. valla.

7. o yazı hakkında yaptığım itici yorumu burda da yapıyım mı? yok yok tamam :P

8. itina ile izlemeye alındı.

9. dönecek ki o bikere.

12. ben de okuycam o kitapları yaa! ama daha almadım :( ama alıcam, okuycam, vurucam kırbacı!

13. bu ülkede yaşayan herkes anlar mı sence o yazıyı? 1-2 parafgraftan sonra "sus lan" diyip kapatırlar bence.

14. merakla bekliyorum!