The Sims Cumhuriyeti

Posted by her boku bilen adam | Posted in , | Posted on 14:52

The sims oyununu bilirsiniz. Kendinize karakter yaratır, giydirir, yedirir, içirir, dilerseniz çalıştırır, alışveriş yaptırır, fatura ödedir kısaca hayatın ta kendisini bilgisayar ekranında oluşturduğunuz karakterlere yaşatırsınız. Bir nevi Tanrıcılık oyunudur The Sims.

Karakter sizin istediğiniz tipe, sizin istediğiniz özelliklere, siz ne derseniz yapmaya hazırdır. Siz izin verirseniz dışarı çıkar, sevgili bulur, hatta işer.

Bazen sırf geyiğine yarattığınız evin saçma bir odasından kapıyı kaldırır 4 duvara hapsedersiniz karakteri. Öyle çırpınır durur, kafayı yer siz de monitörün başında kahkahalar atarsınız.


İşte bizimle yaptıkları tam da bu.

Bir Başbakan düşünün ki ona göre içki içmek çok büyük günah, içki içeceğinize üzüm yiyin diyor. İşine gelince insan haklarından bahsedip, kendi kabahati olunca "Ben bilmem" diyebiliyor,

Bir Bakan düşünün ki kapatılan web siteleri için "Girmeyin elelamin sitesine ne olacak" diyor,

Bir Bakan daha düşünün ki kendisini görünce sevindiğini söyleyen vatandaşa kameralar önünde takla attırmaya, davul zurna eşliğinde oynatmaya çalışıyor. Hem de bunu 5 işçinin ölümü için gitti taziyede yapıyor.

Bir ordu düşünün ki kendi vatandaşını terörist diye bombalıyor,

Bir polis düşünün ki genç, yaşlı, çoluk çocuk dinlemeden korumakla hükümlü olduğu halkına biber gazını boca ediyor, önüne geleni copluyor, gözaltına aldığı kadını dövüyor..

Bir halk düşünün ki tüm bunlara hiçbir tepki vermiyor, ne zulüm görürse görsün iki avam cümle duyunca "Adam samimi ama, aynı bizim gibi konuşuyor" diyip tüm bu olanları sineye çekiyor, susuyor, kendi evladı işkence görürken "E yapmıştır bir şey" diyor. Tepki vermiyor, tepki verene yapılan zulme yüz çeviriyor. Susuyor yahu.

Devlet bizim yediğimiz yemeğe, izlediğimiz diziye, gittiğimiz tiyatroya, tuttuğumuz takıma, yapacağımız çocuk sayısına, konuşacağımız dile her şeye sağ tıklıyor, "yap" diyor.

Devlet bizimle The Sims oynuyor.

Comments (8)

Sağ tık; copy
Sağ tık; edit
Sağ tık; send to ...
Sağ tık; cut
Sağ tık; rename
Sağ tık; delete.
Böyle böyle gidiyor.
Oyun olmuş, oyuncak olmuş haberi yok milletimin :/

Doğru yazmnışsın, bizim insanımız çok şeyi sineye çeker çeker ama bir patlarsa durdurulamaz.. Korkutucu tüm bunlar.. Arasını tutturup; efendi gibi demokratik, hak hukuk bilen, birbirine saygılı ve sevgili bir millet olabilecek miyiz acaba..?

Adam yüzde yüz haklı beyler.

Bizim milletimizden hic bir sey olmaz kendinizi kandirmayin, her seyi sineye cekmeyi birak cocugunu dusuren bir eylemciye (hakli, haksiz sacmaligina hic girmiyorum) oh olsun ne isi vardi orda diyor. polis siddetinden olen cocuklari, gencleri umursamiyor. Sairine, yazarina devletin asiladigi sacma sapan milliyetci fikirler ile nefret kusuyor, olduruyor.
Bir patlarsa tam patlarmis, bu millet devletin silahi olmus, yonlendirmelerine gore hareket eder olmus, patlasa patlasa, dusunen, boyun egmeyen, karsi cikan aydinlara patlar.

ama onların sağ tıkında "yapma" da var

başbakanın bakanların yaptıklarını savunamam ama

aralarında bulunan birkaç kişinin hatasını tüm orduya mal etmeniz kabul edilemez.

dağlarda vatan diye 20-21 yaşında ölen insanlar yine bu ordunun çocuklarıdır.

siz evinizde uyurken dışarda sabahlara kadar güvenliğimizi sağlayan emniyet mensuplarıdır.

tüm bunları nasıl bir kalemde göz ardı ediyorsunuz?

veya halkına biber gazı boca ediyor diye tabir ettiğiniz adamlar bu ülkenin huzurunu güvenliğini sağlamak için sabahlara kadar çalışıyorlar yeri geliyor çocugu hasta başında duramaz nasıl büyüdü anlayamaz kaldı ki kendisine taş atan insanların huzurunu bozan bu şahısları en insaflı daha nasıl durdurabilir söylermisiniz?

herşeyden önce siz kendinize ülkenize faydalı olmak için siz ne yaptınız da bugüne kadar şimdi kalkıp herşeye taş atıyorsunuz?

haklı olduğunuz taraflar elbette var yok saymıyorum fakat bir iki kişinin cezasını tüm sisteme yıkmak mantıklı sağlıklı bir düşünce değil.

Üstteki yorumu yazan amcanın bu konularda bir halttan haberdar olmadığı aşikar. Hala pkkyı cidi bir terör örgütü olduğunu kavrayamamış. Üstelik afrika ve ortadağuda ayalanan halka rağmen. At gözlükleriyle hayata bakmanın başka açısı sadece.

Uygun fiyatlarla kaliteli, telsiz ve güvenlik bariyeri, telsiz kiralama hizmetleri sunmuş bulunmaktadır.