Gezegenin Üstünde 0.0002 Fersah

Posted by her boku bilen adam | Posted in , | Posted on 03:54


"Bir ulaştırma bakanı düşünün…

Dünyanın en büyük internet sitelerine erişimin engellenmesine “ne işiniz var elelamenin sitesinde” diye karşılık versin.

Her 3 ayda bir büyük bir tren kazası yaşansın, insanlar ölsün ama o bırakın istifa etmeyi; “bakan” olmayı , “trene bakan” olarak algılasın.

Kabine değişsin,”Kemal Ağbi” bile yerini kaybetsin ama o hala koltuğunda otursun.

Bir emniyet müdürü düşünün,

Sorumlusu olduğu insanların güvenliğini kaybettiği durumlara “münferit olaylar” diye tepki versin. Cinayete kurban giden bir genç kızın ailesi için “onlar da kızlarına sahip çıksaydı” demecini versin. Cafede otururken durduk yere polisten dayak yiyen vatandaşın tepkisine “abartılacak bir şey yok” desin.

Tüm bu rezaletlerin sonunda ödüllendirilip valiliğe terfi etsin…

Bir belediye başkanı düşününün,

Yıllardır en ufak yağmurda seller altında kalan bir memlekette bir türlü altyapı sorununa çare üretmesin.İnsanların evlerinde uyurken birden suların altında can derdine düştüğü ve 31 insanın hayatını kaybettiği ve birinci derecede sorumlusu olduğu bir felaket sonrası “Allahın takdiri,dünyada zaten bu tip felaketler oluyor,gezegenimizi iyi kullanmıyoruz” tipinde bir açıklama yapsın.


Bir halk düşünün,

İki lafından biri “namus,şeref” olsun, Ramazan ayında oruç tutmayana kötü gözle baksın ama; selde can derdinde olanın malını yağmalasın, su altında kalan fabrikanın mallarını çalmaya kalksın.Hem de bunları o çok sahip çıktığı Ramazan ayında hem de iki metre ötesinde insanlar ağlarken yapsın. "

Biliyorum tribünlere oynuyorum yine, her olayın arkasından,oturduğum yerden ahkam kestiğim, onu bunu eleştirdiğim gibi..

Hatta bariz bir şekilde daha önce kurduğum cümleleri kuruyorum Binali için,Cerrah için..Kendimi tekrar ediyorum.

Peki ne yapalım..aynı şeyleri söylemekten başka.Değişen bir şey var mı da farklı şeyler söyleyelim artık. Yine aynı adamlar değil mi bunlar, aynı hataları yapan, aynı saçma açıklamalarla kendilerini savunan.O adamların kendilerini tekrar etmesinde insanla ölmüyor mu.Bırakın aynı zırvalarımızla kendimizi tekrar edelim bizler kimseyi öldürmeden.

Bakın,

17 Ocak 1995’de Kobe’de 7.3 şiddetinde deprem oldu.6000 insan öldü.Şehire su getirmeyi başaramayan belediye başkanı, bu durumu gururuna yediremeyip istifa değil ,intihar etti.

İstanbul ve Trakya'da yağmur yağdı ve iki günde 30’dan fazla insan öldü.Belediye başkanlarını bırakın İski Müdürü bile hala o koltukta oturuyor

Ben demiyorum Kadir Topbaş çıkıp önce İski Müdürü'nü sonra kendini vursun, demiyorum sorumluları tek tek kurşuna dizip intihar etsin…tamam istifa da etmesin,ondan da geçtik; ama çıkıp da "gezegenimizi kötü kullanıyoruz" demesin be kardeşim.

İstediğin zaman olaya yerel bakıp "bizi etkilemez teğet geçer" de istediğin zaman küresele gel "gezegeni kötü kullanıyoruz" de.

Biliyoruz ki istifa etsen de o ölen insanlar geri gelmeyecek ama bari dalga geçer gibi açıklamada bulunma Kadir. Sen çıkıp “hata bizim önlemleri almadık” desen de demesen de zaten bu keriz halk yine seni rekor oyla seçmeyecek mi ? O yağmayı yapanlar da yapmayanlar da zaten oyunu yine sana vermeyecek mi ? Daha önce vermediler mi ? Bir bok beceremesen bile zaten senin gibiler seçilmiyor mu ?

Daha niye doğruları söylemiyorsun, sorumlu da suçlu da biziz demiyorsun ? İstifa etme, tamam harakiri de yapma ama en azından bir çimdik at be Kadir.. Bir çimdik at bari de o ölen 30 kişiyi unutup "helal len adama bak aldı sorumlulugu,dobra herifmiş" desin bu gerizekalılar sana.En azından bir amorti ver be Kadir o kadar para yatırdık sana.

Olmayacak hiç bir zaman böyle bir şey. Çünkü bizler keriziz efendim bildiğiniz keriz.Bunun ne AKP ile ne sağcısıyla ne solcusuyla ne muhafazakarıyla ne milliyetçisiyle alakası yok.En çağdaşından tut da en yobazına kadar keriz bir milletiz biz.

Bakın bugün en çağdaş denilen İzmir'de belediye neler yapıyor ?


Benim ortaokula başladığım sene İzmir'de metro inşaatı başladı.Aradan 13 sene geçmiş İzmir'de hala metro çalışması var.Ha ama ne oldu Yeşildere'ye dev bir Atatürk Heykeli dikildi bu arada sağolsunlar.Yağmur yağar,İstanbul'a nazaran köy olan İzmir seller altında kalır,evleri su basar,millet rezil olur.Otobüsler metro inşaatının sürdüğü tıkanık yollarda slalomla yol alır,o inşaat hiç bir zaman bitmez kimse de sesini çıkarmaz "ne oluyor kardeşim yeter artık" demez.İzmir'in suyunda arsenik çıkar,Melih Gökçek'e bile alay konusu olunur.

Seçim geçer öğrenciye anında çift tarife uygulanır ha ama Atamızın heykelini diker belediyemiz sağolsundur.

Peki o heykel nereye bakar ? Yeşildere'nin dört bir yanına savrulmuş gecekondulara bakar.Belediyenin ona buna peşkeş çektiği sesini çıkaramadığı o gecekonduların hemen yanıbaşında durur.Belki iki de el ekleseler gözünü kapatır Atatürk maskı.

Diyeceğim şudur ki Ankara'nın kerizleri Gökçek modeliyle,İstanbul'dakiler Topbaş modeliyle,İzmir'dekiler de laikliği ağzına dolayan herhangi bir nefes alan varlıkla yönetilir.

Kimse de sesini çıkarmaz.Çıkarırsa "Bizden" olmaz,başına bir "hal" gelir.

Daha çok yağmur yağar ,seller akar Arap kızları camdan atlar yağmaya dalar.

Olan gezegene olur yine o suçlanır.

İki gün sonra sandıklar açılır bunlar da unutulur.Açılan sandık sayısına göre gezegenin nüfusu geçerli oy sayısı kadar olur.

*Bu arada İzmir'e AKP'li hükümet tarafından yeterli ödeneğin gitmediğini söyleyenlere de bu maskın 4 Milyon TL'ye mal olduğunu belirteyim.

Comments (12)

oh sabah sabah ii geldi :)

suçlu biziz her boku bilen adam. bu adamları tepemize ruslar koymadı, biz seçtik.

adamlar suçluyu buldu Dalan'mış birde bizler. Allahım varsan Ataköy konaklarını da yerle bir et. bakalım ona ne açıklama bulacaklar. o binalara kim izin vermiş, kim yapmış görelim bakalım.

"Arap kızları camdan atlar yağmaya dalar."

bu söz herşeyi açıklıyor bence.

batıya 500 km gidin. kentlerde alt yapı, kültür ve yaşayış farkına bakın.

sonra;
Doğuya 500 km gidin.
Bir fark varmı?
10.000 km ?
bulamadınız mı?

kimi örnek alıyoruz?

cevap a şıkkı Arap kızı

e ozaman

yağdır mevlam tabak çanak.

Aslında sevinmeliyiz. Ben şöyle demesini ciddi ciddi bekliyordum “İnanmayanların sonu budur kafirler!” diye ekranda bağırarak bir açıklama yapmasını bekliyordum. Yoksa böyle düşünmekle çok mu acele ettim bilemiyorum.

Din, iman, ahlak vb her zaman elden gitmiştir zaten. Bu yüzden bir kaç insanında bu dünyadan gitmesinde bir sakınca gördüklerini düşünmüyorum.

Ha bir de unutmadan kış mevsiminde Antalya'nın da sokakları çok güzel canından bezdirir insanı. Dışarıdan biri değil içerisinde yaşayan olarak söylüyorum bunu. Bir yağmur yağar sinemada mahsur kalırsınız ya da göze alır diz boyu akan suya aldırmadan yürürsünüz. Seçim size kalmış yani.

budur derim ben de..uzun zamandır okuduğum ve budur dediğim bir yazı olmamıştı..

Al bu bilgileri sokaklara as, yetmedi evlere tek tek dağıt, yetmedi adamın kulağına bağırarak sen oku. Sonuç ne mi olur? Adam gider bakkaldan ekmeğini almaya devam eder. Evet buyuz işte biz. Hatta bazen felakete sevindiğimizi bile düşünüyorum. Ağlamaktan, acı çekmekten zevk alıyoruz çünkü. Yapımız bu.

Halbu ki zeki, dürüst, ahlaklı, sevencen, hoşgörülü bir milletiz de biz göremiyoruz işte öylelerini sokaklarda. Aptalız arkadaş, aptalız! Farkına varamıyoruz yada kabullenemiyoruz ama çok fena aptalız!

helal olsun diyorum başka da bir şey demiyorum

cok guzel yazmissin, bir sey yapilamasa bile bunlari tekrar tekrar dile getirmek de cozume giden yolu rahatlatir, imkanli hale getirir bence, o yuzden tebrik ederim.

Doğa her daim kazanacaktır, ona zaten şüphe yok.. Ama Bu kadar da basite alınamaz ki be Kadir abi...

Genlerimizi aldırmamız lazım. Zira genlerimize işlenmiş bu salaklık.

Dediğin gibi, sağcı ya da solcu olmak fark etmiyor. Hepsi aynı bokun laciverti. Sorun genlerimizde, Japon balıkları kadar olan hafızalarımızda..

su otobüslerle gelipde yagma olayini duyunca anladim ki bizim 3. dünya ülkelerinde bir farkimiz yok. artik milletimin vicdan, merhametinden ve birlik duygusundanda de süphe duymaktayim (zaten övündügümüz bi o vardi)

Çok leziz olmuş.

Atatürk heykeli konusunda haklısın, yeri de olması da gereksizdi ama heykeli diken Metro'yu bir türlü tamamlayamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi değil*, tribünlere oynamak konusunda oldukça yetenekli bol bol park bahçe yapıp oyları kapatan 'Mimar' (bunu her yere kendisi yazıyordu) AKP'li Buca Belediyesi'nin 3 dönem başkanlığını yapmış olan Cemil Şeboy idi. Mevcut CHP'li belediye başkasını Ercan Tatı zaten açılışta biz olsak bunu bu kadar para harcamazdık, okul falan yapardık demiş ki Atatürk heykelini yıkmasını bekleyemezdik herhalde, eli mahkum açılılışı yaptı...

*Metro konusunda ise hem haklısın hem de değil zira Metro geç kalmış bir proje ve İzmir gibi zaten yeterince düzenli gelişememiş bir şehir için seçilen güzergahlarda (başkasını seçmek de kolay değil tabii) metro pek uygulanabilir değil. Neden:
1) Üniversiteden Bornova merkeze gidecek hat mesela inşaata başlanmasının ardından iptal edildi. Nedeni, inşaat sırasında çevredeki binaların ciddi sallanmasıydı yani hattın geçebileceği sağlıklı bir yol yoktu.
2) Bahsettiğin Üçyol-F.Altay hattının da Bornova Merkez hattından farkı yokmuş zira orada da binalarda sallanmalar mevcut. Adamlar metroyu yaparken bir yandan da çevredeki binaların temellerini güçlendiriyorlar. Kazı anında da her yerden su çıkıyormuş, olar da çimentoyu basıp dolgu yapıyorlarmış yani inşaat, tüneli kazalım, rayları döşeyeyim tadında kolay ilerlemiyormuş.

İzmirli olarak belediyemi savunmaya geçmiyorum, sadece bildiklerimi paylaşıyorum ;)