5000 > 81

Posted by her boku bilen adam | Posted in | Posted on 17:57


İki gün önce oynanan San Antonio - Phoenix Suns maçında 7 serbest atış kaçıran Shaquille O'Neal böylece 5000 serbest atış kaçırarak,NBA tarihinin Wilt Chamberlein'den sonra en çok serbest atış kaçıran ikinci oyuncusu ünvanını elde etti.
Wilt Chamberlein'in bir maçta 100 sayı atma rekoruna da 2006 yılında Kobe Bryant bir maçta 81 sayı atarak yaklaşmış ve bu alanda ikinci sıraya yerleşmişti.
Açıkçası ben ve benim gibi düşünen pek çok insan için Shaq'ın rekoru daha anlamlı.Zira,bana göre dünyanın en sempatik insanı Shaq'ın bu başarısız istatistiği gelmiş geçmiş en antipatik(Wayne Rooney ve Christiano Ronaldo ile beraber) sporcu olan Kobe'nin 81 sayılık başarısına göre çok ama çok daha kayda değer bir olay.


Wilt Chamberlein,Michael Jordan,Magic Johnson,Kareem Abdul-Jaber gibi basketbol efsanelerini,efsane yapan en önemli özellikleri elde ettikleri pek çok harika rekorun,istatistiğin yanında bir o kadar da alçakgönüllü,sevimli ve içten olmalarıydı.Onlar her zaman bireyin değil takımın önemini savunan insanlardı.Bunu bizde maçtan sonra "önemli olan takımın başarısı" diye açıklama yapan ama maçta sadece kendine oynayan kişiliksiz futbolcular gibi değil,gerçekten hem sahada,hem dışarda tavır ve duruşlarıyla gösterirlerdi.


İşte Shaq da oldum olası bana o eski alçakgönüllü yıldız ruhunu yaşatan adamlardan biri olarak gelir.Sadece All-Star maçlarındaki dansları,şovları,Steve Nash'in(Fulya kulakların çınlasın) önünde oyun kurması gibi seyirciyi coşturan sempatik tavırları ile değil,çok büyük payı olan maçlarda,şampiyonluklarda bile önce takım arkadaşlarına sarılması bile bu adamın nasıl bir ruha
sahip oldugunu gösterir.

Oysa Kobe'ye baktıgımızda ise kendini durmadan Michael Jordan ile kıyaslayan,Shaq ile kazanılan şampiyonluklarda bile süper egosuna yenilip kendini takımın yıldızı ilan eden,hatta geçen yıl Jordan'ın numarası olan 23'e gönderme yaparcasına,8 olan forma numarasını 24'e çeviren bir adam.


Belki de gerçekten Kobe gelmiş geçmiş en büyük oyuncudur.Belki de Michael Jordan'ı ve Chamberlein'i katlayan başarılara da imza atar;ama benim için Kobe'nin 81.sayısını attığındaki "cool" hareketleri değil,Shaq'ın 5000.serbest atışını kaçırdıgındaki gülümseyişi kalbimde yer alacak

Comments (7)

kobe'ymiş, ezik. ben yazacaktım buna benzer bir şeyler bugün anıl'ı sinirlendirmek için, şimdi sen yazdın diye vazgeçtim bu yeterli olmuş. şampiyonluğu kaybettikten sonraki videosunu izlemelisin bir yerden bulup, şahane resmen. <:o)

anıl kobeci mi :S
kendisine saygım %24 azaldı o zaman.

ortaokul yıllarıma tekabül eden bir tim duncan hastalığım vardı, "yıldızlı" idi kendisi benim için, o zamanlar vaziyeti "eh" olmasına rağmen bir san antonio spurs fanıydım, ne tuhaf. kobe'nin ziyadesiyle itici ve ezik olduğunu düşünürken, esas iticilerden dennis rodmanı çekici bulabilen biriyim. Tabii bütün bunlar erkeksi sporlara atılmış kadınsı bir bakıştır.

ve yine bir ama ile derim ki kazaaam. "Shaquille O'Neal" :)

spordannnn nefrettttt ediyorummmmm hahahahahahhahahha :) :)

ufak bir bilgi: kobe'nin 24'e geçmesinin ilk sebebi, kendisinin lisedeki numarası olmasıdır. sonra da mali birtakım sebepler vardır.

wilt c. nin 100 küsür sayısıyla günümüzün basketbolunda hele de NBA de "81" sayı atmak basketbol tarihinin en inanılmaz olayı bence.Kobe antipatik olabilir,karaktersiz de olabilir ama bunlar O'nun basketbol tarihinin en iyi bir kaç oyunucusundan biri olduğu gerçeğini değiştirmez.
Shaq'a gelince,evet çok sempatik tam bir yıldız ancak serbest atışlarındaki istikrarlı istikrarsızlığı şahsen basketbolun içinde biri olarak beni yıldırdı artık.Yahu 20 seneni vermişin,yüzlerce milyon dolar kazanmışın biraz geliştirir insan kendini.Ama her ne olursa olsun Memo'ya all-star da verdiği destek için bile bu adamı seviyorum.

bildiğim kadarıyla kobe nin 8 takıntısı var forma numarasını 24 e çevirmesi bunla alakalı 2*4