Siyah Eldiven ve Çıplak Ayaklar

Posted by her boku bilen adam | Posted in , , | Posted on 23:08

Malum 60'lı yıllar Amerika'da ve dünyada ırkçılığın had safhada oldugu yıllar. Hatta bilenler vardır, boksör Muhammet Ali 1960 yılında Roma Olimpiyatları'nda kazandığı altın madalyayı gördüğü ırkçı muamelelerden dolayı bir nehre atmıştı. İşte o 60lı yılların son olimpiyatı olan 1968 Mexico City Olimpiyatları'nda etkisi günümüze kadar uzanan bir eylem yaşanıyor.

ABD adına yarıştıkları 200 metre yarışında 1. ve 3. olan Tommie Smith ve John Carlos adlı zenci atletler ,o yarışta 2.olan Avustralyalı beyaz atlet Peter Norman'la madalya töreni öncesi şu diyaloga giriyolar:

- İnsan haklarına inanıyor musun?
- Evet, inanıyorum.

- Peki ya Tanrı’ya?
- Bütün kalbiml
e...
Bu cevap karşılıgında iki siyah atlet bir eylem gerçekleştirmek istediklerini söylüyorlar. Peter Norman eldiven fikrini ortaya atıyor ve fotoğrafta da görüldügü üzere iki siyah atlet, biri sağ digeri de sol eline siyah eldiveni takıyorlar. Beyaz atlet Norman ise göğsüne o dönemin insan hakları savunucusu olan bir örgütün amblemini iğneliyor. Siyah atletler fakirliğin simgesi olarak ayakları çıplak halde ellerinde siyah tek eldiven başları önde elleri yukarda madalya töreninde eylemi gerçekleştiriyorlar.

Olayın sonucunda tüm dünya ayağa kalkıyor. Siyah atletlerin hemen lisansları iptal ediliyor, bir daha piste çıkamıyorlar. O döneme göre inanılmaz bir insanlık dersi veren ve cesaret gösteren Avustralyalı atlet Peter Norman'ın sonu da farklı olmuyor. Ülkesinde ve tüm dünyada adeta günah keçisi ilan ediliyor. Siyah atletler gibi onun da tüm kariyeri bitiyor, gittiği her yerde "zenci dostu" gibi, o döneme göre hakaret sayılan bir muamele görüyor. Üçünün de spor kariyerlerinin yanında evlilikleri de bitiyor. Tüm bunlar yaşanırken bu üç adam birbirleriyle irtibatı kesmiyor ve yıllar süren bir dostluğu paylaşıyorlar.

Ve 2006 yılında beyaz atlet Peter Norman yalnız yaşadığı evinin bahçesinde kalp krizi geçiriyor ve hayatını kaybediyor. Cenaze töreninde yandaki kare ortaya çıkıyor. Kimsenin cesaret edemediğini gerçekleştiren bu üç cesur adam yıllar sonra tekrar aynı fotoğrafta yer alıyor.

Bu sefer elleri çıplak, ayaklarında ayakkabılar, omuzlarında ise yıllar önce kendilerine destek veren dostlarıyla birlikte..

Comments (2)

sana teşekkür etmek istiyorum hbba..

En can sıkıcı tarafı da bu ırkçılığın hiçbi zaman bitmeyeceği olsa gerek. Üzücü. Ellerinize sağlık