Vatan Haini Can Dündar

Posted by her boku bilen adam | Posted in , | Posted on 16:46

Ahh be Can Dündar demiştim daha filmin adını duyunca.Türkiye gibi yerde bırak filmini çekmeyi,filmin adını "Mustafa" koymanın bile başına ne belalar açacağını nasıl düşünemedin.Beklenen olmuş işte sonunda.Mustafa filmi ile ilgili Sigara ile Savaş Derneği kurucu üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan ile Sigara ile Savaşanlar Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural 3 ayrı suç duyurusunda bulunmuş.Önceki gün de Can Dündar ifade vermeye çağırılmış Savcılıga.Profesör bu adamlar evet..
Suçlamalar şunlar :

Atatürk Türk ulusunun yapışkanıdır, önderidir, örnek kişisidir. Mustafa filmi, içeriği, ayrıca konulara yorumu ile cumhuriyet ile Atatürk'ün saygınlığını aşındırmaktadır.


Bunlar yetmezmiş gibi, filmde,

Türkler'in simgesel Atası’na pofur pofur sigara, ayrıca düşkün biçimde içki içirterek, Atatürk'ün saygınlığı düşürülürken, Türk gençliğinin örnek aldığı kişi de manevi olarak öldürülmekte, buna ek olarak Türkiye tarihinin en büyük sigara reklamı Atatürk kullanılarak yapılmaktadır.


Durun daha bitmedi..

Dilekçede ayrıca Atatürk'ün kadın ve içki düşkünü olarak gösterildigi,filmde Atatürk'ün çocukluğunun bir yunan çocuguna oynatıldıgı ve filmin müziklerinin de Ermeni (!) asıllı Goran Bregoviç'e yaptırıldığı iddia edilmiş ve filmin vizyondan kaldırılması Can Dündar'ın da cezalandırılması gerektiği belirtilmiş.

Bir de filmin adının Mustafa olması ile ilgili şu suçlama var: "Avukat Gülnihal Soydan'ın suç duyurusunda ise, sadece Dündar değil, filmin yapım ekibinde yer alan isimler ve sponsorlar aleyhinde de dava açılması talep edildi.
Filmle, "Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanuna Muhalefet" suçunun işlendiğini savunan Soydan, Atatürk'ten vasat, sıradan, herhangi bir kişiden bahseder gibi "Mustafa" diye söz edildiğini belirti. Soydan, "Hepimizin babasına 'Mustafa' demek cüretiyle ismini kısaltmak, kabul edilemez bir saygısızlıktır" denildi."

Söylenecek o kadar söz var ki kifayetsiz kalıp ağzımızdan çıkamayan.

Hepsinden önce Goran Bregoviç'e Ermeni deniyor,ki öyle de olabilir ne problem var bunda,bu kadar mı komplekslisiniz.Küçük bir Yunan çocugu oynamış çocukluğunu.Sanki Yunanistan'a toprak verdik.E bugün Atatürk'ün doğduğu Selanik, Yunanistan'a ait.Onu da değiştirelim o zaman.Atatürk'ün kütüğünü Sivas yapalım.


Davayı açanların Profesör ünvanlı insanlar olması başlı başına bir komedi bana göre.Bu kadar mı salak olabilir iki insan allahaşkına.İfademi mazur görün ama söyleyecek başka söz bulamıyorum.Yani neresinden tutarsanız elinizde kalacak bir olay bu.
Neymiş niye Mustafa deniyormuş Atatürk'e. "Çiçek Abbas" filminde İlyas Salman'ın Şener Şen' dediği laf geliyor aklıma: Ne diyem Mahmut mu diyem ?

Yani Atatürk'e Mustafa demek suçsa bu ülkede; Fatih Sultan Mehmet'e Fatih demek,Mevlana Celalettin Rumi'den Mevlana diye bahsetmek,İsa Peygamber'e İsa demek,hatta ve hatta Tayyip'e Tayyip demek de suç o zaman.

Gerçi şimdi bunu okuyup da "Tayyip'le Atatürk'ü nasıl kıyaslarsın" diyenler de çıkar ya neyse...

Adam, filmin tanıtımlarında, gerek kendi programında, gerek çıktıgı diger programlarda başından beri bu filmin Atatürk'ün insani yönünü,kendi iç dünyasını, özel hayatını yani; Mustafa tarafını anlatmak istedigini, filmin adını da bu yüzden "Mustafa" koydugunu bağırdı durdu.Ne var bunda.

CHE

Steven Soderbergh, Che Guevera'nın hayatını anlatan bir film çekti bu sene.Filmin adını ne koydu peki : CHE

Ben şimdiye kadar bir tane bile habere rastlamadım ki Küba ve Arjantin'de Soderbergh'e dava açıldı,filmin adını Che koydu diye.
Burdan soruyorum Che Guevera ile Atatürk arasında uçurum mu var?

İkisi de bir ulusu uyandırmıştır,ikisi de bir Kurtuluş mücadelesi vermiştir. Daha uzar gider bu.
"Atatürk ile bir gomünüstü karşılaştırma" diyen de çıkar şimdi ya neyse...

Atatürk'ün sigaraya ve kadınlara düşkün oldugunu gören gençler etkilenirmiş.

Ulan o gençler arasında geçen sene anket yapılmış ve örnek aldıkları kişiler Polat Alemdar,Acun Ilıcalı bi de Şahan Gökbakar çıkmamış mıydı.


Biri mafya lideri, gerçekte var olmayan bir kahraman(!) ama Allahı var şimdi bir kere bile sigara içerken, bir kadını öperken görülmemiştir. Biri yıllarca tüm tropik ülkeleri gezip "üzerindeki kaç para,bana bir öpücük ver,kutunuzda ne var" tanımını ülkeye kazandıran bir televizyon şöhreti, ki Acun bence en zararsızı bunların, diğeri de osuran,sıçan küfreden karakteriyle gişe rekorları kıran film çeken bir adam.

Şimdi soruyorum; kim bu adamlara dava açtı ?

Kim Recep İvedik'i yasaklattı, ki yasaklansın demiyorum.İsteyen gider osuruk seyreder bana ne.

Keşke gençlerimiz Polat Alemdar gibi nutuklar atacagına,Nutuk'u okuyup anlayabilse de her gece bırakın sigarayı, esrar sarıp içse ama; Mustafa gibi düşünebilse..

Sizce de daha iyi olmaz mıydı ?

2-3 hafta önce Tv'lerde küçük bir kız çocuguna "Atatürk öldü" diyip ağlamasını seyrettiriyorlardı. "Bakın nasıl Atatürk sevgisi var" diye.

Millet de "vay anasını" diye seyrediyordu."Helal olsun" annesine babasına deniyordu.İnsanlar birbirlerine kızın o ağlamasının oldugu videoları yollayıp "işte Atatürk sevgisi" gibi yorumlar yapıyordu.

Bir dağa yansıyan gölgenin Atatürk'ün silüetini andırmasıyla, her sene binlerce insan o dağı görmeye gidiyor bu ülkede. Gölge, Atatürk'ün gölgesiymiş... ve bir nevi Kabe ,Vatikan,Kudüs ziyareti..


Çünkü; biz Atatürk'ü öyle bir yere getirdik ki ulus olarak; ne ona Mustafa denirdi, ne eleştirilebilirdi, ne zaafları vardı..Peygamberden de ötedeydi bizim için o.İnsan olamazdı o.

İşte Can Dündar filminde bize herşeyden önce Atatürk'ün de bir "İnsan" oldugunu,onun da duyguları, öfkeleri, sevinçleri, zaafları, alışkanlıkları, onun da soyadının önünde bir adı oldugunu anlatmaya çalışmıştı. O yüzden filmin adını "Atatürk,Atam,Büyük Önder" değil de MUSTAFA koymuştu. İnsan olan Mustafa'yı daha çok sevmemiz gerekirken, bize bunu gösteren adamı asmaya çalışıyoruz şimdi.

Yazık..


Bugünkü yazısını "Ama burası Türkiye! Hiçbir şeye, hiç kimseye şaşırmamayı öğreniyor insan" diye bitirmiş Can Dündar.

Hakikaten öyle.Bir kaç ay sonra Can Dündar'ın hüküm giydiği haberini görürsek de şaşırmamak lazım.

Ne de olsa "Burası Türkiye, yok öööle !!! "

Comments (12)

Can DÜndar için bazen Atatürk olmasaydı ne yapardı acaba desem de, Mustafa filmi konusunda sonuna kadar katılıyorum. yazıyı okurken aklıma şu geldi, bu adamlar Goran Bregoviç e Ermeni deyip sonra da soykırım için özür diliyoruz diye imza bile atıyordur diye düşündüm. İşte burda insanların herşeyi nasıl kullanabildiği aşikar hale geliyor. konuyu değiştirince hemen nasılda ırkçı kesiliveriyorlar. Atatürk'ü de kutsal taş haline getirenler kendileri. Bi baksınlar önce 'etkileniyor' dedikleri gençleri aslında taa ne zaman nerelerde kaybettiklerini. Belki bu itici bir iddia gibi gelecek ama, artık alkol almayan gençlerin yadırganıp ne alaka AKP ayakları mı diye saçma sorulara tabi tutulduğu bi yerde yaşıyoruz.29 Ekimler barlarda üzerinde bayraklı tişörtler, kırmızı beyaz ojelerle tanınmayacak kadar sarhoş olanların kutlama malzemesi haline gelmişken neyi tartişıyoruz Mustafa'yı mı.Ahlaki dejenerasyon tartışılacaksa bu ülkede Mustafa filmi bunun başlangıç konusu bile olamayacak kadar basit.
Söyleyecek ne çok şey var....

anadolunun pek çok yerinde ataturk dusmanlıgı oluşuyor sırf bu yuzden.allah mı ataturk mu gıbı bır ıkıleme sokuyorlar ınsanları orda.

çok akıcı çok gerçekçiydi, bir solukta okudum hepsini. aynı fikirde olduğumu söylemeden de geçemedim...

teşekkür ederim arjantin.sağlıklı düşünebilen insanların varolduğunu bilmek güzel.

can dündarın konuk olduğu,filmiyle eleştirileri yanıtladığı genç bakış diye gubidik bi programa denk gelmiştim tesadüfen tvde. Atatürkün imzasını koluna dövme yaptırmış bir hanım kızımız saçma sapan bişeler söylüyordu.millet bide alkışladı onu.içimden o an can dündar kesin ben niye zaten bu gençlik için bi film yaptımki diye düşünüyodur dedim.devletin satılmadık yeri kalmazken kılını kıpırdatmıyan halkımın insanı nasılda birden aslan kesildi.
neyse,daha fazla söze gerek yok,sen zaten herşeyi çok güzel irdelemişsin.
Yazdıkların için seni kutluyorum. Teşekkürler...

aynı programı izleme gafletinde malesef ben de bulundum ve utandım açıkcası ordaki insanlarla aynı kuşakta olmaktan.
genç bakış yerine mal mal bakıp bi bok anlayamayış olsa daha mantıklı olurdu programın adı da.
neyse ben teşekkür ederim okdugun için.

aynı programı izleme gafletinde malesef ben de bulundum ve utandım açıkcası ordaki insanlarla aynı kuşakta olmaktan.
genç bakış yerine mal mal bakıp bi bok anlayamayış olsa daha mantıklı olurdu programın adı da.
neyse ben teşekkür ederim okdugun için.

altına imzamı atıyorum yanlzı problem kuşakta değil sende biliyosun

Bu filmin bu derece eleştirileceği, Can Dündar' ın, mahkemeye ifade vereceği, hatta Goran Bregoviç' in Ermeni diye yaftalanacağı(ki ermeni olup olmaması kimseyi ilgilendirmez) hiç ama hiç aklıma gelmezdi. Filmi izlerken göz yaşlarımı tutamadım, daha önce Hıfzı Topuz'un 'Gazi ve Fikriye' kitabında Atatürk'ün özel yaşamını, bilmediğimiz, öğretilmeyen, gösterilmeyen, Mustafa Kemal'i az çok okumuş bir fikir edinmiştim, 'mustafa' filmi o kitabın bana kattıklarından çok daha fazlasını kattı. Ama sevgili arkadaşlar bence olay çok farklı, bizlere ( yeni kuşağa yani) kanal7, samanyolu, izlememizi, birer fetocu olmamız gerektiğini aşılıyorlar, Türkiye maalesef muhafazakarlaşıyor.. Filmde hatırlarsanız ATA'nın bir sözü var' Ülkeyi, gökten indiği varsayılan kitaplarla yönetemezsiniz'' işte sorun burada ....CAn Dündar'ın hatası(!) burada Hemen bi feto belgeseli çekip tövbe etmeli, zaman gazetesine abone olmalı, ve daha önce yazdığı 'Nazım' gibi kitaplardan dolatı islam dünyasından özür dilemeli, Can Dündar'ın tek kurtuluş yolu budur. Mustafa Kemal bizleri hak etmiyor, bizden bi bok olmaz, artık buna inanıyorum, Che meselesine de girmek isterdim ama yazım iyice uzayacak, blogunuz süper bunu da söyleyim

la sik kırıgı che kımı uyandırmıs amk sen anlamassın la uyanamassın che saygı duyulur bır adam ama kullanılmıs bır ınsan bazı seylerı anlamak ıcın ufugu genıs olmalı bı ınsanın mustafa kemal kımseden destek almadan ulusunu uyandırmıstır ama sen sımdı sılah desteklerını sayarsın ama onların hepsı parayla sovyetler den borc almayı reddettı hatırlarsanız uzun konu sen anlayamassın

Turkcell' in günahı neydi (: Sormak lazım Doğan'a medyasına...
ayıp olmazsa.
http://www.kayhanovic.com/2008/11/turkcell-mustafaya-sponsor-olmazsa/

can dündar ucuz yıttı. "dersimde çoluk çocuk milleti katletti" dedim diye az daha beni zikiyolardı. sanki o kadar adamı ben öldürdü aq

Sorun Mustafa demesi değil, Atatürk'ü yanlış sunması. Atatürk, korkak, yalnız, uykucu, içkici, püfür püfür sigara içen, karı-kız düşkünü biri olabilir mi? Bunca zaferler, devrimler, ekonomik atılımlar, böyle karaktersiz bir kişi tarafından gerçekleştirilemezdi. Dündar, Atatürk'ü küçük düşürme gereksinimiyle böyle seviyesiz bir çalışmada bulunmuş. Yazıda da Mustafa kullanımı dışında hiç bir suçlamaya yanıt verilmemiş. Bir de Atatürk gölgesi konusunda dalga geçilmesi, yazarın Atatürk'ten rahatsız olan birisi olduğunu gösteriyor.