90'ların En İyi Türk Filmleri - Giriş

Posted by her boku bilen adam | Posted in , | Posted on 15:05

Her ne kadar kayıtlara göre 1914 yılında Fuat Uzkınay Ayestefanos'un yıkılışını kameraya alarak ilk Türk filmi'ni çekmiş olsa da,çağdaş anlamda sinemanın Türkiye'ye gelmesi 1920'lerden itibaren Muhsin Ertuğrul önderliğinde gerçekleşmiştir.
Aynı Türkiye gibi çalkantılı dönemler geçiren Türk Sineması 60'ların başlangıcından 70'lerin ortalarına kadar altın çağını yaşamış,pek çok film çekilmiş ve halkta bir sinema kültürü oluşmuştur.Eski Türk filmlerinde gördüğümüz,büyüklerimizin de anlattığı akşamları ailece mahalle sinemasına gitme adeti de o dönemde ortaya çıkmıştır.Hatta pek çok aile çocuklarına sevdikleri aktörlerin aktristelrin isimlerini vermiştir.Ben de onlardan biriyim bu arada.(Annem Göksel Arsoy hayranıymış)
60'larda Sadri Alışık,Ayhan Işık,Belgin Doruk ve daha nice oyuncu halkın gözünde giderek yıldızlaşırken,Metin Erksan,Ö.Lütfi Akad gibi yönetmenler de klasikleşecek işlere imza attılar.
70'lere gelindiğinde ise sinema halk arasında artık iyice popülerleşmiş,pek çok yeni yönetmen ve oyuncu ortaya çıkmıştı.Aralarında Hababam Sınıfı,Tosunpaşa,Süt Kardeşler ve pek çok benzerini sayabileceğimiz geniş kadrolu aile komedileri ile aileler sinema salonlarına akın etmeye başlamıştı.
70'lerin ortalarına gelindiğinde ise televizyonun Türkiye'ye gelmesi ile sinema sektörü krize girmiş,artık halk,sinema yerine evinin rahatlığında televizyon izler olmuştu.Artık aileleri sinemaya çekemeyen yapımcılar ise dışardaki erkekleri salonlara çekme amacı ile seks filmleri furyasını başlattı.Böylece Türk Sineması'nda 80 ihtilaline kadar sinema salonları seks-komedi tarzında 5.sınıf filmlerle doldu.Bu dönemde sadece Kemal Sunal'lı filmler ayakta kalabildi.O dönem iş bulamayan pek çok ünlü tiyatrocu ve sinema sanatçısı da bu seks filmlerinde oynamak zorunda kaldı.
80'lerin sineması ise video furyasına yenik düştü.Her ne kadar kaliteli filmler çekilse de (muhsin bey,anayurt oteli vb.) özellikle arabesk şarkıcıların 3-4 günde çektiği kalitesiz video filmleri evleri doldurdu.


90'ların ilk yarısı ise adeta ölü dönemdi Türk Sineması için.Avrupa ülkelerindeki sinema faaliyetlerini desteklemek için kurulan ve hala günüzümde pek çok filme destek veren Eurimages Türkiye'deki filmlere destek olsa da bu sefer de sanat filmi yapma kaygısı ile pek çok başarısız ve kaybolup giden film çekildi.
O dönemde yeni kurulan özel televizyon kanallarının da desteklemesiyle televizyon destekli filmler dönemi de başlamış oldu.Manisa Tarzanı,Tersine Dünya,Zıkkımın Kökü gibi filmler Kanal D,Show Tv ve Atv gibi kanalların desteği ile çekildi.
Ama tüm bu gelişmelere rağmen Türk sineması büyük uyanış 1996'de çekilen Yavuz Turgul'un Eşkıya filmi ile gerçekleşti ve Türk sineması ile Türk Halkı tekrar kavuştu.
Günümüzde yılın tümüne bakıldığında en çok izlenen ilk 10 filmin Türk filmlerinden oluşması kuşkusuz Eşkıya'nın başlattığı hava ile yakalandı.Her ne kadar 60'lı ve 70'li yıllardaki aile ile sinemaya gitme havası kaybolsa da en azından sektörün yeniden canlanması ile günümüz sinemasının da önü açılmış oldu.
Ben bu yazı dizisinde kendi sevdiğim 90'lar filmlerini yazacağım.Hedefim en sevdiğim 10,90'lar filmi yapmaktı;ama filmleri incelediğimde her ne kadar iyi filmler de olsa benim için o kadar da öne çıkmadıklarını gördüm.O yüzden 6 başlıkta 7 film sunacağım.Bir nevi geriye sayım olacak.
6 numaralı film ile başlıyorum.

Comments (0)